IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ИПИ: Пенсионната реформа влошава баланса на НОИ

През 2037 г. - последната година, в която се простират промените, дефицитът в ДОО ще достигне 1,2% от БВП, а по сега действащия кодекс той би бил около 1,1%

13:37 | 04.07.15 г. 3
 ИПИ: Пенсионната реформа влошава баланса на НОИ

Т.нар. „пенсионна реформа” или пакет от промени в Кодекса за социално осигуряване бяха гласувани на първо четене от парламента на 2-ри юли. За съжаление, обаче, пакетът представлява амалгама от мерки за снижаване на дефицита на държавното обществено осигуряване (ДОО) и други, които целят точно обратното – увеличаване на разходите и съответно на дефицита. Това пише в седмичния си коментар икономистътът от ИПИ Десислава Николова.

В крайна сметка, дори и официалните актюерски сметки (които придружават проекта), показват, че макар и в средносрочен план да се постига известно подобрение на баланса на ДОО, в дългосрочен план промените не само не подобряват дефицита в ДОО, но и го влошават. През 2037 г. - последната година, в която се простират промените, дефицитът в ДОО ще достигне 1,2% от БВП, при положение, че по сега действащия кодекс той би бил около 1,1%. 

Т.е. в дългосрочен план новият пакет от мерки не постига основната си цел да снижи дефицита в разходопокривната система. И това, въпреки че осигуровките за фонд „Пенсии” на ДОО ще нараснат с 2 процентни пункта (с по 1 пр.п. съответно от началото на 2017 и 2018 г.), а възрастта за двата пола и за 3-те категории труд ще расте плавно до 2037 година. Излиза, че работещите не само ще плащат по-големи осигуровки и ще работят по-дълго, но и ще трябва да финансират (с другите си данъци) и по-голям дефицит в ДОО. 

Причината за това е, че паралелно с мерките за увеличаване на приходите (най-вече по-високите осигуровки и нарастващата възраст за пенсиониране), се прокарват и мерки в посока увеличаване на разходите на държавната пенсионна система. Основната такава мярка е постепенното повишение (от 2017 г. нататък) на тежестта на един година осигурителен стаж при изчислението на бъдещата пенсия до 1,5%. Друга мярка, която ще увеличи разходите, е отпадането на тавана на пенсиите за новоотпуснати пенсии от 2019 година. И двете мерки товарят сериозно разходната част  на ДОО, като по официални сметки първата мярка ще доведе до по-големи разходи в размер на 1,5% от БВП в края на периода.

Освен че не подобряват по никакъв начин баланса на ДОО в дългосрочен план, което беше първоначалната и логична цел на цялото упражнение, мерките подкопават и действащия тристълбов модел на пенсионно осигуряване. Предвиденото увеличаване на вноската към универсалните пенсионни фондове с 2 процентни пункта от 2017 г. се отменя, което е в явно противоречие със замисъла на пенсионната реформа от 1999-2000 г. Този замисъл предвиждаше постепенно да се намалява  ролята на 1-вия, разходопокривен, стълб (както в осигуряването, така и последващото изплащане на пенсии) за сметка на засилване на ролята на 2-рия, капиталов, стълб предвид финансовата неустойчивост на първия стълб в лицето на демографските тенденции в България.

С последните промени в КСО, обаче, се прави точно обратното – засилва се ролята на разходопокривната система за сметка на личните пенсионни сметки във втория стълб. В тази посока беше и т.нар. „избор” за преместване на партиди от 1-вия във втория стълб, влязъл в сила от началото на 2015 г., който се детайлизира като замисъл с настоящите промени в КСО. Във финансово измерение това означава, че натрупаните средства по лични партиди в частните пенсионни фондове дългосрочно ще останат ниски. Това пък ще продължи да дава нужните аргументи за незначителността на втория стълб на тези (политици), които много биха се радвали да го закрият и да заграбят средствата в него.

Предвид всичко казано дотук, така необходимата реформа, която да осигури дългосрочна устойчивост на пенсионната система, може и да случи, но това няма да е този път, пише Николова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:46 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 8
dr.5rov
преди 9 години
До сега имах съмнение дали тази стъпка на пенсионната реформа е нещо полезно, но след критиката от страна на ИПИ вече нямам съмнение, че посоката е вярна. Кой и къде може да реши всички проблеми от веднъж и за вечни времена? Ясно е че никой. И когато някой те съветва да направиш такова нещо, той или от глупост или съзнателно те тласка към провал. Стига да му се вържеш разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 6
Атанасио
преди 9 години
Според НСИ средната продълж. на живота у нас е 75год. и ако се пенсионираме на 65год. значи 10год. ще се взима пенсия по 300лв. = 36 000лв. тоест при 30год. трудов стаж и вноски по 100лв. е равно на 36 000 лв. и нека да е 33год. стаж тоест не може да се иска 40год. Принципа е *** колкото си внесъл толкова и ще взимаш - лична партида Всичко се свежда до подържане на безработицата до 2-3% и мога да е подържам за столетия напред Икономиката е особена ,сложна и социална наука - http://bg.wikipedia.org/wiki/Икономика_%28наука%29
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
Трябва лични партиди на всеки и в държ.осигуряване - колкото пари си внасял толкова и ще вземеш като пенсии а не както беше най-хубавите 3 год.Например 30год. внасям по 100лв. = 36 000 тоест 10год. пенсия по 300лв. солидарността е след пенсиониране и то не на 100% Трябва истинска реформа и няма проблем миньорите да се пенсионират на 45год. но да внасят по 1000лв. 15год. за да може да взимат 30год. по 500лв. пенсия Темата е голяма и съм обяснил подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714 и ВАС го потвърди за здравеопазването - http://clubz.bg/19778-udar_pod_krysta_vas_otmeni_limitite_v_bolnicite_obnovena
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още