Стокообменът между България и Русия е намалял с 15,3% през миналата година, сочат официалните данни на Министерството на икономиката. Износът на България намалява с 8,8% - от 775,8 млн. долара до 707,3 млн. долара. Значително е и намалението по отношение на вноса на руски стоки у нас – от 6,36 млрд. долара до 5,33 млрд. долара (16,1%).
Преди дни зам.-министърът на външните работи на Русия Алексей Мешков коментира, че играта на санкции между Русия и ЕС намалява стокооборота, но в същото време според него търговските отношения на Москва с България не са пострадали и дори има минимален ръст. От останалите държави в ЕС само Малта отчита ръст на стокооборота с Русия, посочи още Мешков.
Официалната статистика на икономическото ни министерство обаче е съвсем различна.
Прегледът на данните показва още, че се запазва твърде еднообразната структура на вноса – почти 92% са енергоносителите – петрол и петролни продукти, както и газ.
Водещи при българския износ пък са фармацевтичните продукти, които заемат дял от 33,4% от общия обем на износа. На второ място са частите за автомобил, които заемат дял от 5,4% от износа, а 2,2% са гроздовите вина.
Тази структура на износа и вноса се запазва устойчива в последните пет години, отбелязват от икономическото министерство след изготвяне на структурен анализ на последните данни.
Увеличаването на инвестициите и туристопотока от Русия биха помогнали да бъдат намалени дебалансите в търговията със стоки, допълват от икономическото министерство.
По отношение на инвестициите от Министерството допълват, че в периода 1996 – 2014 година преките руски инвестиции в страната са в размер на малко над 2 млрд. евро. По този показател Русия е инвеститор №7 в България. От 2005 година до 2008 година има непрекъснат ръст на инвестициите, но финансовата криза в периода 2009 – 2012 година ограничава размера им.
През 2014 година руските туристи, посетили България, са 656,4 хил. души, което е с 3,7% по-малко спрямо предходната година. Руснаците са на четвърто място в класацията по брой на чуждестранните туристи, посетили България през миналата година.
Безспорен лидер по отношение на туристическите посещения у нас е Гърция – малко над 1 млн. гърци са посетили България, което е ръст от малко над 10%. На второ място са румънците (947 хил.), а на трето – германските граждани. Данните на икономическото министерство показват, че 715 хил. германци са почивали в страната през 2014 година, което е увеличение от 4,6 на сто.