През 2013 година рекордно намалява натискът върху природните ресурси, използвани за производство на енергия, сочи доклад за състоянието и опазването на околната среда, приет на днешното заседание на Министерския съвет, съобщава правителствената информационна служба.
Една от причините за това са тенденциите към намаляване на енергийното потребление – с 5% спрямо 2012 година, а от друга страна и увеличаването на производството от възобновяеми източници.
В доклада се посочва, че всъщност най-значителните източници на неблагоприятно въздействие върху околната среда продължават да бъдат потреблението на енергия и природни ресурси, при което се емитират вредни вещества в атмосферния въздух, водите и почвите и се депонират големи количества отпадъци.
Отчитат се значително по-ниски емисии от серен диоксид, азотни оксиди, амоняк и неметанови летливи органични съединения спрямо целите, които ни поставя Директива 2001/81/ЕО и в Националната програма за 2020 година.
Авторите на доклада посочват, че секторът „Енергетика“ има ключови позиции за икономиката и е източник на 74% от агрегираните емисии на парникови газове за 2013 година. Най-голям дял в емисиите парникови газове имат горивните процеси за производство на енергия – 67,3% от емисиите в сектора. Основна част от тях – 96,8% са въглероден диоксид.
Към 2013 година вече всички големи горивни инсталации, за които е необходимо, са с монтирани сероочистващи инсталации. Така емисиите серен диоксид намаляват със 130 хил. тона.
Докладът показва, че се запазва тенденцията транспортът да емитира висок процент от общото количество на азотните оксиди – 37%, и от емисиите на въглероден оксид – 21%.
Замърсяването с фини прахови частици продължава да е сериозен проблем за България и качеството на атмосферния въздух у нас. Основен замърсител е битовото отопление, което емитира 59% от общото количество прахови частици, изхвърляни в атмосферата при изгарянето на течни и твърди горива.
Правителството отчита и известно увеличение на рециклираните битови отпадъци – от 25% през 2012 година до 29% през 2013 година. На човек се падат около 103 килограма рециклирани битови отпадъци и тенденцията е това количество да расте. Средната стойност за ЕС е 130 килограма на човек годишно.