Търсенето обаче може да намалява, което е тенденция от последните няколко години, твърдят експертите. Промени в навиците на потребителите и използването на други източници на протеин може да намали търсенето на соя до 2025 от настоящите приблизително 32 млн. тона до 27 милиона тона – тогава Европа може да успее да стане самодостатъчна при производството.
"10 млн. тона соя от Бразилия могат да бъдат сертифицирани от ProTerra, а също и от Индия през следващите години. Заедно със 7,7 милиона тона соя от Европа вече можем да покрием над 50% от търсенето в Стария континент", очаква с оптимизъм Йохен Кьостер, член на управителния съвет на програмата за сертифициране.
Дунавските страни и съседите им произвеждат повече соя, но има още предизвикателства. Повечето от пилетата в Германия вече се хранят с продукти без ГМО, защото това се търси от потребителите. "80% от всички германски потребители отказват генетично модифицирани продукти. Предприятията трябва да реагират", подчертава Александър Хистинг от German Verband Lebensmittel Ohne Gentechnik (Vlog AG).
Насърчаването на регионалното селско стопанство и намаляването на неустойчивия внос на соя е важно за природозащитната организация WWF. "Ако внасяме соя, трябва да гарантираме, че отглеждането й е било в съответствие с екологични и социални критерии, и че нови огромни области от саваната и тропическите гори не са се превърнали в соеви монокултури", казва Биргит Вихелм от природозащитната организация.
"Дунавска соя" е независима организация с нестопанска цел, която застава зад производството на свободна от ГМО соя, с контролирано качество, с произход от Дунавския регион и включва около 175 членове от цяла Европа. Асоциацията работи с цел обективно да се подобрят условията за успешно отглеждане на протеинови култури в Европа и за минимум внос. Офисът на организацията е във Виена; регионални офиси до момента има в Нови Сад и в Букурещ.
преди 9 години Пълно безумие!Соята е основно генетична, соевите продукти предизвикват безплодие! отговор Сигнализирай за неуместен коментар