Европа се опитва да намери баланс между три цели, които да гарантират енергийната сигурност – сигурността на доставките, разходите за доставките и влиянието върху околната среда. Този коментар направи Кристофър Гренвил, съосновател на Trusted Sources, който представи доклад на организацията, посветен на енергийната сигурност в Европа.
Според него няма лесно решение на трилемата и нито едно гориво не може да бъде панацея. Въглищата например са на ниска цена и в много европейски държави има местен добив, но въздействието им върху околната среда е много сериозно. От друга страна, възобновяемите източници имат нулево въздействие върху околната среда, но пък цената, на която произвеждат енергията, е много по-висока.
Използването на други варианти за производство на електроенергия – природен газ или развитие на ядрена енергетика, също имат своите плюсове и минуси, посочи експертът.
Европа е силно зависима от един източник на природен газ в лицето на Русия и „Газпром“, но от друга страна има възможности цената на „синьото“ гориво да започне да намалява с развитието на терминалите за втечнен газ. Чрез тях в Европа ще може да пристига газ от различни източници, включително подобни заявки има и от САЩ, което ще доведе до намаляване на цената, убеден е Гренвил.
По отношение на екологията природният газ не замърсява околната среда, а централите на газ имат и предимството да се включват в енергийната система в рамките на броени минути. Производството на електричество от ядрените централи също е екологично чисто. Цената на изграждането на централи обаче е много висока и това оскъпява производството, стана ясно от изложението на Гренвил.
Именно финансирането е една от ключовите теми при взимане на решение за изграждане на нова централа, посочи още той. В това отношение държавната подкрепа е важна – на различни нива – регулаторна рамка, подкрепа на инвеститорите и т.н., заради високите капиталови разходи.
Що се отнася до избор на технологии за нови мощности в България и като цяло в Централна и Източна Европа руските реактори ВВЕР изглеждат логичен избор заради съществуващия опит, посочи още Гренвил. Според него обаче не трябва да се забравя безопасността, финансовите предложения и съображенията за националната сигурност.
Енергийният експерт Славчо Нейков посочи от своя страна и обезпечението с кадри при избор на технология за нови ядрени мощности. В продължение на 40 години България подготвя кадри за една технология и не е ясно дали имаме достатъчно подготвени хора за друга технология, посочи като пример той.
Нейков коментира още и че при решение за нови енергийни мощности трябва да се вземат предвид и наказателни процедури, които ЕК ще заведе срещу някои от страните, които са потенциални клиенти на българските износители на електричество. Заради проблеми с екологията от 1 януари 2018 година ще бъдат затворени редица производствени мощности в Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина и Украйна, и България може да се възползва от това и да намери своя пазарна ниша там, посочи Нейков.
Той уточни, че проблемът в тези държави не е само юридически, а организационен и финансов - те нямат средства да извършат рехабилитацията на мощностите. Експертът обаче добави, че страната ни няма да е единствената опция за доставка на електричество и не бива да се забравя и „интензивната политика на Турция в областта“.
Славчо Нейков посочи още и че при избор на инвеститор трябва да се гледа повече икономически, а не геополитически. „Не е важно откъде идва инвеститорът, важното е да спазва правилата“, коментира той.
Важен аспект е и работата на регулаторните органи и средата, коментира експертът. Той посочи още, че на семинар на "Евроелектрик", провел се на 19 ноември, две енергийни компании са се оплакали от средата в България. Едната е "Фербунт", която има малка инвестиция в мощности с възобновяеми източници и която смята да се оттегли от българския пазар. Своите притеснения относно липсата на достатъчно прозрачност и по отношение на регулаторната рамка е изразила и EVN България, която обаче не смята да се оттегли от България, допълни Нейков.
Прозрачността също е важен аспект при изграждането на нови мощности, особено в областта на ядрената енергетика, категорични бяха експертите. Кристофър Гренвил коментира, че не е правилно обществото да не знае какво се случва с проекти, визирайки коментар, че технико-икономическият анализ за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ е засекретен с обяснението, че е търговска собственост на американската Westinghouse.
“На обяснението за търговска тайна трябва да се гледа скептично“, каза Гренвил.
Свързаността в ЕС трябва да бъде приоритет за развитието на сектор „Енергетика“. Тя носи не само сигурност за потребителите на енергийни суровини, но е и потенциал за износ на енергия и така спомага за балансиране на икономиката, смята още Гренвил.
На базата на заключенията в доклада на Trusted Source Кристофър Гренвил посочи, че „Южен поток“ от една страна подобрява ситуацията, защото „две тръби са по-добре от една“. Източникът на природен газ обаче си остава същият и следователно газопроводът не може да бъде решение на проблема със сигурността на доставките.