Въвеждане на минимална възраст за военни и полицаи е стъпка в правилната посока и според икономисти. Калоян Стайков от Института за пазарна икономика каза за Investor.bg, че реформата е коствала много на ГЕРБ през 2013 година и отмяната й от кабинета „Орешарски“ е „несериозен подход“. От гледна точка намаляване на дефицита в системата решението е добро, продължи икономистът и напомни, че в момента системата изнемогва. „Щом дефицитът расте всяка година, значи нещо е сбъркано“, коментира Стайков.
Той посочи, че при разходопокривния модел, който се прилага у нас, приходите в системата зависят от броя работещи и времето, което те са активни на пазара на труда. Именно заради това стъпката за ограничаване на ранното пенсиониране е правилна посока, смята той.
За него стъпката ще оптимизира системата, а увеличаването на възрастта за всички групи работещи ще донесе равнопоставеност, тъй като цялата тежест в момента се поема от трета категория труд, където постоянно се повишава възрастта за пенсиониране.
Според Стайков на заявеното намерение на кабинета е редно да се гледа като на експертно предложение, тъй като подобна реформа се урежда законодателно и може да бъде приета или отхвърлена само от работещ парламент.
Бившият министър на труда от кабинета, който върна ранното пенсиониране за военните - Хасан Адемов, също беше противник на тази стъпка. Неговият коментар бе, че ранното пенсиониране е проблем на осигурителната ни система и са нужни мерки за ограничаването му. В системите - МВР, ДАНС, следователи, дознатели и др., има само изискване за 27 години стаж, а няма изискване за възраст, каза тогава той. И изтъкна и друг мотив - осигурителният риск, който се покрива с парите от пенсии, се нарича старост, а не младост, старостта се измерва с години, от тази гледна точка трябва да има и фактор възраст.
Отмяната на ранното пенсиониране обаче винаги е срещало отпор от страна на синдикатите. И КНСБ, и КТ „Подкрепа“ поискаха замразяване на условията за ранно пенсиониране по отношение на работниците, полагащи първа и втора категория труд.
Реформата трябва да бъда отложена за по-спокоен период, когато се знае кой командва и може да вземе трайни решения, според президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Политическият пазарлък по пенсионната реформа противопоставя работещите българи, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Разходите за пенсии са нараснали два пъти за последните 12 години. Това обяви миналата есен Националният осигурителен институт в свой анализ. Разходите за пенсии за осигурителен стаж и възраст са нараснали с 3,5 милиарда лева, или над 2,5 пъти, отчете Институтът, като посочи, че основен фактор за ръста на разходите имат т. нар. „ранни пенсии“.
Средният размер на ранните пенсии е нараствал с по-голям темп от този при останалите категории труд. Данните на НОИ показаха, че през последните 13 години средната пенсия за военните и полицаите се е повишила от 143 лв. на 458 лв., а тази на останалите работещи се е увеличила от 95 лв. на 284 лв.
„Замразяването“ на покачването на възрастта за пенсиониране и отлагането на ограничаването на ранното пенсиониране са въпросите, за които България търпи най-много критики от ЕК и Международния валутен фонд (МВФ). ЕК препоръчва мерки за уеднаквяване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените, за контрол на отпусканите инвалидни пенсии и за ограничаване на ранното пенсиониране. Брюксел иска България да приеме дългосрочна стратегия за развитието на пенсионната система.
След като изминаващата година беше „година на пауза“ за пенсионната реформа, очаква се, че същинската такава ще започне от 2015 година. Още повече, че негативната демографска картина също поставя пенсионната система под натиск.
преди 10 години Интересно какво вярно си написал , може да не може някой държавен служител проформа да регистрира фирма , но спокойно може да я регистрира на майка си , на баща си , на жена си или на когото му хрумне . То това е и основният начин да печелиш на чрез положението си , а да ревеш колко си зле с пълно гърло .Аз познавам десетки такива случаи. Миналата седмица ходих до Гърция с едни полицайчета , не изглеждаха никак затормозени от някакви рапорти , само се чудеха дали с техните карти могат да нарушават правилата както си искат и в Гърция . А иначе в Дунав зимно време е пълно с плуващи полицаи , военни , държавни служители и кой ли не ! Интересно защо държавен служител никога не напуска службицата си доброволни и всички драпат за такава . А полицай напуска доброволно само след , като е хванат с поне 5 кила наркотик , иначе патката ще си изяде , но палката докато е жив няма да я пусне . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И за какво е сложен минус? Да съм написал нещо невярно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не е лошо да се знае, че много от държавните служители са лишени от много граждански права. Те не могат да си направят фирми, не могат да работят на второ място без разрешение, не могат дори да отидат до Румъния или Гърция през уикенда, без да напишат рапорт и да им бъде разрешено. И ако е само това... Те трябва да кажат "слушам" и да влязат през зимата в студените води на Дунав, защото водата руши дигите и какво ли още не. През това време разни доморасли философи ще си стоят на топло зад бюрцата - от 09.00 - 17.00, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Няма, защото през бюджета се печели електорат. Същото е и с пенсионерите, ***, фалшиви инвалидни пенсии, пенсии и заплати при пенсиониране на военни и полицаи и т.н. Това е огромен електорат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Бюджета за полиция и армия е едно от най-тежките пера. До кога ще продължават тези комунистически глупости. И без това никаква стойностна работа не вършат в полза на обществото. От къде на къде ще им се дават тези високи за страната заплати плюс ранно пенсиониране плюс 20 заплати на края. Това никъде го няма. Пример във Великобритания средната полицейска заплата е 28000 паунда на година това е 2.15 пъти минималната за страната. По новата им пенсионна реформа се пенсионират на 60 години при 68 за останалите цивилни граждани няма 20 заплати на края. В щатите нещата са още по зле в това отношение а там полицаите наистина вършат работа за разлика от нашите. От къде на къде ние ще плащаме тези бенефити в БГ. Щото сме много богати ли? Или щото им е много тежка работата да пишат актове по пътищата, щото те друго не правят и без това. Хайде почвайте с минусите сега ако искате :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А няма ли най-после да накарат държавните служители сами да си плащат осигуровките?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз съм против да се увеличават осигуровките. Не искам да наливам в бездънна каца. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Кога ще ще изпълним другите препоръки на ЕС: - да перборим корупцията - да намалим сивата икономика - да си оправим съдебната система - да прекратим предрешените търгове и т.н. и т.н.Но когато става въпрос за отнемане на пари от системата н сигурност сме готови на другия ден. Защо не направим икономии от намаляване броя на депутатите, от икономии при изпозването на парламентарните коли ( да се сложи лимит), от командировки и т.н. По голяма полза ли има от политиците отколкото от хората, кото работят в сигурността. Къде бяха политиците след взрива, там бяха само лекари, полицаи, военни и пожарникари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар