IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли България да избегне санкции от ЕК заради КТБ?

Има достатъчно време да се промени законодателството и може да избегнем санкции, коментираха икономисти пред Investor.bg

17:51 | 26.09.14 г. 6
Може ли България да избегне санкции от ЕК заради КТБ?

Георги Ганев: Бързи действия може да спрат оздравяването на КТБ

Прекаленото бързане да се изплатят гарантираните депозити в КТБ влиза в конфликт с оптималните действия за разрешаване на кризата с банката, заяви икономистът Георги Ганев от Център за либерални стратегии. Той поясни, че ако трябва бързо да се платят гарантираните депозити, това означава, че държавата в този момент заема мястото на акционерите, а междувременно ще трябва да се емитира някакъв нов дълг. Така може да се окаже, че експресните действия е възможно да спрат оздравяването, коментира Ганев.

Не знаем дали някои депозанти не са свързани лица и едно разследване може да изясни това. Ако се действа 20 дни след затварянето на една банка, може да се окаже, че са изплатени депозитите на недобросъвестни хора, посочи икономистът. Според него духът на директивата защитава преди всичко интересите на хората с малки депозити.

Във връзка с възможностите за оздравяване на КТБ той посочи, че и тук не е налице достатъчно информация.

Според него е очевидно, че в бъдеще българското законодателство ще трябва да се промени, тъй като сега страната не изпълнява евродирективата.

Лъчезар Богданов: Регулациите на ЕК са писани за страните от еврозоната

„Транспонирането на ЕС директивата за схемите за гарантиране депозити в духа, предписан в писмото на Комисията, означава, че банки с проблем (ликвиден или капиталов) или ще се обявяват незабавно в несъстоятелност, или ще се спасяват с пари на данъкоплатците“, написа във Facebook икономистът Лъчезар Богданов от Индъстри уоч.

„На практика ЕК ни казва: не можете да държите с месеци една банка под специален надзор“, коментира той пред Investor.bg.

Според него обаче изискването на ЕК обезсмисля процедурата на одит и анализ на съответната банка. Така, ако в бъдеще дадена финансова институция изпита затруднения, тя трябва да бъде или затворена, или някой да я спаси много бързо.

Ако в еврозоната някоя банка изпита затруднения, тя може да бъде подкрепена и да й бъдат дадени предписания от съответната централна банка, които да бъдат изпълнени в срок от няколко месеца. Проблемът е, че тук нямаме такъв механизъм. Правителството може да даде ликвидна подкрепа само ако дадена банка е платежоспособна, посочи той.

В крайна сметка анализаторът обобщи, че този тип регулации са писани за страните от еврозоната. Не е отчетена спецификата на България – че страната не е част от еврозоната и е във валутен борд, каза Богданов.

Всичко по темата за КТБ можете да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 14 rate down comment 1
radkoDI
преди 10 години
тогава до получаването на сумите по гарантираните депозити води най вече до загуби за "малките" вложителите и пропуснати ползи "за "големите", които всеки вложител е редно да поиска от Българската държава да му бъдат възстановени;3. Исказванията от рода - "Искров: КТБ не може да отвори без политическо решение" - ако поблеми от подобно естество трябва да се решават ПОЛИТИЧЕСКИ, (което не е споменато в нито едно общо условие, договор или закон касаещи Гарантираните депозити в банковата система в Българската държава) според ръководителя на Централната банка, то идеологията за независимост на същата Централна банка е тотално отречена официално от самият й ръководител. 4. ...Находчивите адвокати могат да открият и още плодотворни казуси, от които да се възползват. Остава само да се обединят и привлекът засегнатите вложителите (колкото се може повече и по подобаващ начин) и да действат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 0
radkoDI
преди 10 години
Чудя се колко ли от вложителите в банката с гарантирани депозити ще имат смелостта и възможността да заведат дела срещу Българската държава за:1. Забавяне изплащането на гарантираните депозити с повече от 20 дни - явно законодателството в частта си по въпросния проблем (предполагам и не само) в България тенденциозно не се съобразява с Европейското, което може да проличи само в подобни случай с КТБ. A от тук следва и въпросът - Изобщо заложено ли е в съзнанието на законотворците на Българското законодателство, същото да се съобразява с Европейското или са на принципа "ТЕ ще ни казват какво да правиме, пък НИЕ ще си правиме каквото искаме докато не ни хванат, пък хванат ли ни ще платиме с държавни пари";2. Пропуснати ползи (претърпени загуби) за времето до фактическото изплащане на същите - след като има досъдебна процедура (евентуално дело с най вероятно негативно решение за Българската държава) за пропуснат 20 дневен период (който ИЗТЕЧЕ на 11.07.2014г.) то всеки изминал ден от тогав
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 6
Tony
преди 10 години
Надявам се бг да не избегне санкцийте! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 0
aldy
преди 10 години
В смисъл МОРКОВА ОТЗАД, А ТОЯГАТА ПО ГЛАВАТА... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 3
MZ/X
преди 10 години
Българските политици явно разбират само от моркова и тоягата! Защо трябва да ни заплашат със санкции за да стане нещо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Пак интерпретации по картинка.E тука си пишеhttp://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-1041_bg.htm1. Компетентният орган се уверява, че депозит, който е дължим и платим, не е бил изплатен от кредитна институция.2. В рамките на пет работни дни след това заключение, компетентният орган трябва да определи дали съответната кредитна институция изглежда неспособна за момента, по причини, които са пряко свързани с нейното финансово състояние, да изплати депозити, които са дължими и платими и че не съществува близка перспектива тя да бъде в състояние да го направи.3. Схемата за гарантиране на депозити трябва да е в състояние да изплати надлежно доказаните вземания на вложителите в рамките на 20 работни дни, след като компетентният орган е взел своето решение.Няма тука дали след отнемане на лиценза или след затваряне. Пише си, щом не е бил изплатен поискан депозит, до 5 дена трябва да се прецени дали може да се отвори банката скоро ( каквото и да значи) или да се почва да се изплаща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още