Последиците от икономическата криза и от спада в производството са усетени от жените със загубата на 185 200 работни места през последните години. Това се посочва в анализ на КНСБ, който бе представен днес.
Според синдиката около 90,5% от заетите жени са наети по трудови и служебни правоотношения, като се запазва тенденцията делът на наетите в обществения секто да е по‐висок от този в частния сектор. Самостоятелно заетите жени са 36%, като се наблюдава спад на дела им в сравнение с 2010 г. и задържане на същите нива от 2008 г.
Увеличението на безработицата сред жените в България вероятно се дължи на факта, те често са заети с по-ниско квалифициран труд с по-малка добавена стойност в сектора на услугите, което прави по-лесно съкращаването им. Над 43% от безработните жени имат продължителност на безработицата повече от 1 година.
„Българската жена все още продължава да се чувства неравнопоставена в политическия и икономически живот, подлагана на нелоялна конкуренция, на психически и физически тормоз и в семейството, и на работното място”, твърди президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той изтъква, че все още остава нерешен проблемът със съвместяването на трудовия и семейния живот, което е бариера пред правото на трудова заетост и за израстване в кариерата.
Данни от изследванията на НСИ показват, че 25,2% от безработните, които се грижат за деца до 14 г., не успяват да се включат на пазара на труда поради липсата на подходящи и достъпни социални заведения. Други 25,3% от безработните, които се грижат за възрастни хора, биха работили при наличие на подходящи услуги за гледане на болни и възрастни хора.
„Тези данни са доказателство, че съвместяването на професионалното развитие със семейните ангажименти се отразява негативно на трудовата реализация на жените и степента на заетост”, допълва Пламен Димитров и припомня, че КНСБ се е обявила срещу предложената от БСК мярка за орязване на 40-те дни платен отпуск на жените, които се връщат от майчинство.
От КНСБ припомнят, че равенството между половете е водещ принцип при изготвянето на политики за по-бързо справяне с икономическата криза. През последните години у нас са били направени редица стъпки за сближаване на българското законодателство с европейското. Въпреки разпоредбите за равно третиране на двата пола, все още не са създадени напълно условия за гарантиране на равнопоставеността на жените и мъжете във всички сфери на обществения живот.
Според синдиката през 2013 г. са налице индикации за плавно излизане от кризата – съживяване на промишленото производство в някои икономически дейности, спиране на тенденцията за постоянно намаляване на заетостта, повишаване броя на самонаетите през последните месеци. Затова прогнозата на синдиката е, че позицията на жените на пазара на труда ще придобие нови, при това позитивни измерения.