IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БНБ: Икономическата активност в страната постепенно ще се ускорява

Според банката това ще се случи на фона на плавното възстановяване на частното потребление и на инвестиционната активност на фирмите в първите месеци на 2014 г.

09:05 | 01.03.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Банките продължиха да държат част от ликвидността си под формата на свръхрезерви в БНБ и в държавни ценни книжа, предимно на българското правителство. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Банките продължиха да държат част от ликвидността си под формата на свръхрезерви в БНБ и в държавни ценни книжа, предимно на българското правителство. Снимка: Ройтерс

Инфлация

През 2013 г. инфлацията следваше ясно изразена тенденция към понижение. В периода август–декември тя беше отрицателна, като през последните няколко месеца на годината се прояви тенденция към постепенно забавяне на отрицателния темп. В края на 2013 г. хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ) се понижи с 0,9% на годишна база, а средногодишната инфлация възлезе на 0,4%, посочват анализаторите.

Основен принос за низходящата динамика на инфлацията през годината имаха намалението на регулираната цена на електроенергията за бита и понижението на международните цени на основни суровини и материали, което допринесе за спада на индексите на потребителските цени на храните и горивата у нас. Същевременно слабата динамика на потреблението на домакинствата оказва влияние върху ценовото поведение на фирмите и е предпоставка за прилагането от тяхна страна на политика за ограничаване на разходите при задържане или слабо понижение на цените на стоките и услугите, пише още в анализа.

БНБ предрича, че през първото тримесечие на 2014 г. ниският спад на индекса на потребителските цени на годишна база ще се запази, като за това ще допринася главно негативният принос на административно определяните цени. През второто тримесечие централната банка очаква преустановяване на спада на цените под влияние на постепенно свиване на отрицателния принос на контролираните цени и ниска положителна инфлация при храните и горивата.

Състояние на платежния баланс

През периода януари–ноември 2013 г. се наблюдаваше тенденция към постепенно нарастване на годишна база на излишъка на общото салдо по текущата и капиталовата сметка на платежния баланс у нас под влияние на високия темп на растеж на износа, слабото нарастване на вноса и положителните нетни текущи трансфери по линия на ЕС, четем още в тримесечното издание.

Динамиката на финансовите потоци се определяше от трансакциите на банките, преките чуждестранни инвестиции в страната, емисиите през ноември на корпоративни облигационни заеми и изплащането на държавен дълг през януари, нетният резултат от които беше дефицит по финансовата сметка. Това доведе до понижение на международните валутни резерви на страната на годишна база.

Експертите на БНБ очакват през първите две тримесечия на 2014 г. общото салдо по текущата и капиталовата сметка да остане положително на годишна основа, но плавно да се свива вследствие на очакваното възстановяване на вътрешното търсене, което ще доведе до увеличение на търговския дефицит.

Бюджет на правителството

По предварителни данни на Министерството на финансите дефицитът по консолидираната фискална програма (КФП) за 2013 г. възлиза на 1,448 млрд. лв. (1,8% от БВП), което е със 144,9 млн. лв. (0,2% от БВП) под нивото на одобрения дефицит в Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2013 г.

През периода януари-декември общите приходи по КФП са в размер на 28,981 млрд. лв. и представляват 95,4% от заложените бюджетни постъпления в актуализирания бюджет за 2013 г. За същия период общите разходи на правителството, включително вноската в бюджета на ЕС, възлизат на 30,43 млрд. лв., или 95,2% от актуализирания разчет за годината.

Според ЗДБРБ за 2014 г. и последната актуализация на средносрочната бюджетна прогноза на правителството от януари 2014 г. касовият дефицит по КФП се предвижда да бъде в размер на 1,8% от прогнозния БВП (1,473 млрд. лв.).

БНБ очаква през първите две тримесечия на 2014 г. държавното потребление да има нисък положителен принос за растежа на БВП на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 14 rate down comment 8
nobel
преди 10 години
Ако някой ме попита дали е вярна прогнозата на БНБ, че икономическата активност в страната постепенно ще се ускорява, ще му кажа, че е вярна. Имам само някои забележки. Може би ускоряването няма да е плавно, а ще е рязко. И може би ще е в другата посока. Всичко останало е напълно вярно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още