2013 година скоро ще бъде история. Вижте какво се случи през последните 12 месеца в специалната селекция на Investor.bg Бизнесът 2013. Предлагаме Ви поглед върху най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот на България и света.
Около 15 млрд. лв. са европейските средства, които агросекторът в България ще има възможност да усвои през следващия програмен период на ЕС 2014-2020 г. Това са средствата, които секторът ще инвестира по линия на европейската Обща селскостопанска политика – една част от тях са по направлението за директни плащания, а останалите – по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Стартът на новата програма
Въпросът е кога ще заработи новата ПРСР, която е с прогнозен бюджет 2 338 783 966 евро евро и кога реално фермерите ще могат да подават проекти по нея, защото в момента тя е само проект, който тепърва ще бъде одобряван от Брюксел. Ако работата се забави, рискът е през 2014 г. да не бъде отворена нито една мярка и съответно земеделците да не могат да разчитат на проекти по програмата. В такъв случай те ще могат да получават единствено директни плащания за обработваема земя.
Засега е изготвен първи вариант, който е обсъден от създадените оперативни фокус групи, в които участват представители на различните организации в агросектора. През януари 2014 г. ще се проведе поредното обсъждане и ще бъдат разгледани мерките, по които ще кандидатстват земеделците, съобщиха за Investor.bg от Министерството на земеделието и храните.
„Умерен песимист съм за старта на програмата, според мен тя ще заработи не по-рано от втората половина на следващата година”, каза Ангел Вукодинов, зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Според него на този етап програмата е много „сурова”, а работата изостава с няколко месеца. Вукодинов вижда като недостатък на проекта заложен в него популизъм, при липсата на анализ кои са перспективните за земеделието сектори.
Много е важно колко време тази програма ще бъде одобрявана в Брюксел, какви забележки ще има по нея, колко ще са поправките, коментира Ивайло Тодоров от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ). Той допълва, че колкото по-качествен материал подадем, толкова по-малко забележки ще има от Брюксел, което означава предварително да се свърши повече работа тук. И той посочва, че в момента има първи вариант на програмата, като в окончателен вариант е т. нар. SWOT-анализ на състоянието на агросектора.
Мерките към ПРСР са в процес на разработка, а от браншовите организации и асоциации трябва да дадат писмените си становища.
След одобряването на програмата трябва да се създаде националното законодателство – да се изработят наредбите, каза още Тодоров. „Неслучайно в годините правихме толкова промени в тях. Нашата асоциация настоява мерките в ПРСР сега да бъдат описани по-общо, с по-широка рамка, за да имаме възможност по-лесно да променяме националното законодателство, а не както в сега действащата ПРСР – правеха се промени в програмата, които изискваха доста време и нотификация от Брюксел”, уточни той.
Тодоров припомня, че сегашната ПРСР 2007-2013 има 11 изменения, а това, по думите му, е нещо, което трябва да избегнем в следващия период. „Когато дадем по-обща рамка, ние ще си прецизираме детайлите”, обяснява той процеса на програмиране.
преди 10 години Висока производителност на съвременната химия,не на съвременното земеделие има предвид човеко!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години game_over,задаваш точни,но неправилно адресирани въпроси.Аз самият вече ни то адресирам подобни въпроси към политици,***,ЕС,фес и т.н.Това е губене на време.Тези формации няма да станат други,колкото и ще въпроси да им се задават.Просто,това е тяхната същност.А ТЯ Е ТАКАВА,ЗАЩОТО НИЕ,ЕЛЕКТОРАЛНИЯ БЪЛВОЧ СМЕ ТЕЗИ,КОИТО СМЕ.Всички тези въпроси би трябвало да се адресират до ...ох, "така наречения народ",ПЪРВОПРИЧИНА ЗА ВСИЧКО ТОВА,СРЕЩУ КОЕТО УЖ НЕДОВОЛСТВА.ДОКАТО НИЕ,"НАРОДЪТ",НЕ СЕ ВГЛЕДАМЕ В СЕБЕ СИ И СЕ ВИДИМ КАТО "ТВОРЦИ" НА НАШАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ,ЦЯЛОТО ТОВА НАШЕ ЛАЕНЕ ПО ФОРУМИТЕ,А И ИЗВЪН ТЯХ,Е БЕЗСМИСЛЕНО.Само тогава,бихме могли да го променим,в желаната от нас посока.НО ДАЛИ ВЕЧЕ НЕ Е КЪСНО И НАРОДЪТ НЕ Е ИЗЧЕЗНАЛ В ЗОМБИРАНЕТО СИ,КАТО МУ Е ОСТАНАЛО САМО УМЕНИЕТО ЗА БЯГСТВО ОТ СТРАНАТА СИ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Vijte dali v Shevron Bulgaria, ne rabotiat hora u4ili pri Soros. Nisto li4no, no da mi otgovoriat ste razpredeliam gaz ot Bulgaria po niakakva formulka sas stranata i ot prirodata zavisi dali ste ima ekologi4ni posledstvia, kogato stava vapros za gaz za 100 godini spored niakoi izto4nici i kogato diplomati USA se zastapvat za Shevron mi vdiga nervite. Tezi na Soros niama li da si namiriat niakakva rabota da proizvedat nesto ili ste kradat ot Centralna Banka do Pravitelstvo do resursi. Kakvi ste sa hubavi namazani s katran i pera? Na tova li gi u4at ot ECB i EC? Vijte med Assarel-Medet JSC, Аурубис България stava vapros za nad 3 mlrd lv resursi na godina!!! Zasto Avstria i Belgia vzimat tezi pari! отговор Сигнализирай за неуместен коментар