IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ИПИ: Данъчните облекчения за минималната заплата опорочават плоския данък

Не само ще се натовари разходната част на бюджета, но и се дава стимул да се укриват реалните заплати, твърдят от институтa

12:25 | 21.11.13 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ИПИ: Данъчните облекчения за минималната заплата опорочават плоския данък

Силният стимул за укриване на доходи и преминаване в сивата икономика има и конкретен измерител под формата  на т. нар. пределна данъчна ставка. Колкото по-голяма е тази пределна ставка, толкова по-силен е стимулът за укриване на доходи. Така например, ако някой взема заплата от 341 лева на месец, той ще трябва да плати 10% върху цялата сума, а именно 356,41 лева или над една допълнителна заплата за цялата година (след приспадане на осигуровките).

По този начин, пределната данъчна ставка за този допълнителен доход от само 1 лев на месец става умопомрачителните 2970% (изчислени като процентното отношение между данъка от 356,41 и допълнителният доход от 12 лева на година над минималната заплата от 340 лева). При месечна заплата от, например, 350 лева, пределната данъчна ставка на допълнителния доход от 10 лева на месец (120 на година) става 304,85%.

Създава се огромна неравнопоставеност и съответно социално противопоставяне между тези, които се класират за привилегията, и всички останали данъкоплатци – каквато и граница да сложим, винаги ще има такива две групи.

Заради дори един лев допълнителна заплата, всеки от втората група работещи ще плаща 355 лв. или повече данък на година срещу нулев данък за първата група, тоест тези от втората група, които взимат месечна заплата до около 377 лева, ще бъдат реално по-бедни спрямо привилигированите с по-ниска заплата – тяхната нетна заплата след плащане на данъци и осигуровки ще е по-ниска от тази на хората с минимална заплата. Нетната заплата на работещ за 340 лева (след плащане на осигуровки и 0% данък общ доход), става 296,14, а тази на човек със заплата 377 лева – около 295,53, т.е. вторият е с по-нисък нетен доход.

Веднъж дадена тази привилегия, тя само ще се разширява – опитът ни учи, че подобни привилегии много трудно се отнемат, а постоянният натиск за покачване на минималната заплата ще товари допълнително разходната част на бюджета през следващите години;

Генерират се административни разходи и главоболие за привилегированите – новата практика означава, че няколкостотин хиляди българи ще започнат да подават данъчни декларации (никой на минимална заплата не го е правил досега, тъй като е на трудов договор), което носи и работа на данъчните власти. Тази административна тежест също ще носи неефективност на системата.

Разтурване на плоското облагане – това безспорно е първа стъпка към отмяна на плоското облагане. Преди 2008 г. в страната имаше прогресивни ставки и множество дупки в подоходното облагане, което не водеше до добри резултати.

Тази система беше заменена от най-простата възможна – имаш заплата, делиш на десет и плащаш данък. Новата система очевидно работи, ако се съди по това, че повече хора плащат (спрямо работещите, тоест отчитаме кризата на пазара на труда) и се събират повече пари в бюджета. Нека пак отбележим – с двойно по-ниска обща ставка от най-ниската преди това се събират повече (дори в кризата) пари в хазната. Подоходното облагане се доказа като най-ефективното и устойчиво облагане в страната в тежките години на кризата. Новата идея прави подоходното облагане по-сложно и дава грешни стимули, тоест в дългосрочен план поставя основата за връщане на прогресивната ставка.

Ако трябва да обобщим, идеята на правителството не е толкова социална, колкото опорочаване на концепцията за плоския данък и стъпка към неговата промяна. Не само ще натовари разходната част на бюджета под формата на субсидии за определена група данъкоплатци, но и дава изключително лош стимул да се укриват реалните заплати и повече хора да декларират минимална такава. Получаването на малко по-висока от минималната заплата на практика се превръща в наказание за работника. Това ще донесе много неефективности в начина на облагане и е предпоставка за разтурването на работещата система на плоско облагане, се казва още в анализа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 4
kane
преди 11 години
ИПИ:ивъл проповядващи ***/на фашистите - хипер богаташите/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
kane
преди 11 години
Плоския данък е най-голямото *** в РБ за последните 100 годиниСтанишев да си опрости греха и да помисли за държавата си която постави на колене пред мулимилиардеритеДокато в РБ има плоък данък живота на хората ще е лош и страната ще затъва - ряазберете го - ВИЕ НЕ СТЕ НА ДАЛАВЕРА С 500, 1000, 5000, И 50 000 ЛВ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ И ДОХОДИ НА ДАЛАВЕРА СА ТЕЗИ С ДОХОДИ НАД 1 МИЛИОН И ПОВЕЧЕ ГОШИНОГЛУПАЦИКОГАТО Н ИКО НЕ ДАВА ПАРИ НА ДЪРЖАВАТА ВИ И ТЯ НИЩО НЕ ВИ ДАВА ГЛУПАЦИНАЛИ ТАКА УВИВАТ ДЕЦАТА ВИБЕЗ РЕГУЛАЦИИ БЕЗ ДЪРЖАВАБЕЗ ДЕЙСТВАЩИ ИНСТИТУЦИИТЪНЕЩИ СТЕ В МИЗЕРИЯ И ПАК СИ МИСЛИТЕ САМО ЗА ВАШИЯ *** И ВАШИТЕ 10% А НЕВИЖДАТЕ ОГРОМНАТА ЗАГУБА КОЯТА ПОНАСЯТЕ КАТО ГРАЖДАНИ И ОБЩЕСТВОКАПИТАЛИЗМА НЕРАБОТИЛИБЕРАЛИТЕ НЕ СА НИЩО ДРУГО ОСВЕН ЛОБИСБТИ НА ФАШИСТИТЕ - ХИПЕРМИЛИАРДЕРИОСЪЗНАЙТЕ СЕНИКЪДЕ ПО СВЕТА НЯМА ХУБАВ ЖИВОТ ЗА ХОРАТА В СТРАНА С ПЛОСЪК ДАНЪКНЯМАНЯМА И ДА ИМА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още