Българските работодатели очакват темповете на наемане през четвъртото тримесечие да намалеят в сравнение с предишното тримесечие. От 750 работодатели, участвали в проучване на Manpower България, 17% заявяват, че възнамеряват да наемат работници в периода октомври-декември, докато 13% планират да намалят своя персонал.
Участниците в проучването отговарят на въпрос: ‘’Как очаквате да се промени заетостта във вашия регион в следващите три месеца до края на декември, в сравнение с настоящото тримесечие?’’
Изследването прави нетна прогноза за заетостта от +4%, което е значителен спад от -10 процентни пункта спрямо предишното тримесечие и -1 процентен пункт спад на годишна база.
Най-оптимистични нагласи за наемане на персонал през следващото тримесечие отчитат работодателите в София и Пловдив - с нетни прогнози от съответно +12 % и +8%.
„Обещаващата прогноза е вследствие на силните очаквания в сектора на аутсорсинга на бизнес процеси, както и в производството. В момента имаме повече от 2150 отворени позиции за кандидати, владеещи английски език и/или друг европейски език. Други фактори са също така новооткритите магазини Била в Пловдив и София, както и китайските компании, които търсят български партньори в производството на храни, вода и напитики“казва Надя Василева, управител на Manpower за България.
Най-големи са очакванията на работодателите в сектора производство (+16%) и в сектора финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги (+14%), както и в сектора на строителството (+8%). Секторът хотелиерство и ресторантьорство демонстрира нетна прогноза от -20%, което е рязък спад с -55 процентни пункта спрямо предишното тримесечие.
Секторите на производството, на финансите, застраховането, недвижимите имоти и бизнес услугите отчитат най-позитивни перспективи за наемане. "Това може да се дължи на ръст в поръчките на международни компании, занимаващи се с изнесени услуги, както и някои скорошни чуждестранни инвестиции“, коментира Надя Василева.
Друга възможност за създаване на работни места е проектът "Южен поток", смята Василева, като ще се открият 6 000 нови работни места в България. Тя обясни, че друг проект е PaleMont - швейцарска компания, която специализира в производството на брикети за отопление.
Според новото проучване на световния доставчик на гъвкаво работно пространство „Регус“ в България две трети от изпълнителните кадри работят гъвкаво поне през половината от работната седмица (60%). Проучването, което включва повече от 26 000 бизнес ръководители в 90 страни, посочва, че 48 процента вече работят дистанционно поне през половината от работната седмица.
В анкетата 55 процента от отговорилите в България потвърждават, че ефективното управление на дистанционно работещите служители е напълно постижимо и значителна част от фирмите са увеличили контрола върху управлението на дистанционно работещия персонал. Анкетата показва, че 33 процента от компаниите в България (37% в глобален мащаб) използват системи за отчитане за наблюдение на ефективността. 27 процента от дистанционните ръководители използват видео конферентни разговори за комуникация с техните екипи (43 процента в глобален мащаб).
преди 11 години Е що бе колега, чувал съм, че в билкарския бизнес имало все още хляб. Но за целта, трябва да се тегли кредит от Булбанк, инак може да не е толкова успешен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Повечето бизнеси едва оцеляват! Какви служители, какво наемане? Огледайте се кои са на пазара! Запитайте се малките бизнеси как оцеляват със този поръчков ЗОП и тези измислени камари, които са като монополни органи? Ха вървете да правите бизнес у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар