Страните от Южна Европа се превърнаха в болния човек на Европейския съюз, докато северните страни се сочат за пример за подражание. Фундаменталните различия между Испания, Португалия, Италия, Гърция и Кипър от една страна и Германия, Холандия, Финландия, Дания и Австрия от друга обаче са климатични.
Топлият южен климат създава условия за сезонни бизнеси като летния туризъм и зеленчукопроизводството, които увличат южните икономики в нерентабилни сектори. Те са нерентабилни защото създават краткосрочна заетост (няколко месеца в годината) и нямат висока добавена стойност. За разлика от тях северните страни са принудени да развиват целогодишни дейности, което всъщност се оказва тяхното печелившо предимство.
Индустрията и животновъдството са сред секторите, които осигуряват целогодишна заетост и именно на тях залага Северна Европа.
Картина подобна на страните от Южна Европа има и в България, където летният туристически сезон е дори още по-кратък, едва три месеца. Съпътстващите проблеми са много. На първо място се създава скрита безработица, защото работещите в летните курорти нямат какво да правят през останалите 9 месеца. На второ място тези работници остават неквалифицирани, защото за три месеца не могат да се развият добри умения. Всеки гост на български летен курорт знае, че персоналът е събран от околните села и градове и изискванията към способностите са твърде ниски.
От неквалифицираните летни туристически работници страда както качеството на туристическия продукт, така и самите работници, защото на практика те остават трайно безработни и бедни (9 месеца в годината са без сигурна работа).
В България и другите страни от Южна Европа сезонната работа преобладава много повече отколкото в Северна Европа. Колкото и странно да звучи топлият климат на Южна Европа е като отровна целувка за икономиките в района.
Германските работници работят по 12 месеца в годината и натрупват умения, които водят до по-високо заплащане. Нещо което южните им съседи не могат да направят за 3-6 месеца в годината. Сезонната работа е свързана със сезонно пътуване, което нарушава ритъма на живот, например временно разделя семействата.
За да може един сезонен работник да получава адекватно заплащане, той трябва да получава заплата от 3 000 лв. на месец, за да компенсира 9-те месеца в които не работи. При такава заплата обаче всеки български сезонен бизнес би станал неконкурентоспособен.
Именно затова в България често се чуват гласове за развитие на балнеоложкия туризъм, който е целогодишен. Планинските курорти всячески се опитват да развиват и лятна активност, но тя остава на десетки пъти по-ниски нива от зимната.
В този смисъл България трябва да изведе поуки от структурните проблеми на икономиките в Южна Европа и да развива целогодишни бизнеси като индустрия, животновъдство и балнеоложки туризъм. Не трябва да се стимулират летния и планинския туризъм, както и зеленчукопроизводството, лозарството и овощните култури, които са сезонни и създават скрита безработица. А също така не позволяват и механизиране.
Така България ще може да има „Северна“ икономика в Южна Европа.
Чисто климатично страните от Северна Европа би трябвало да имат високи разходи за отопление през зимните месеци. На практика обаче в съвременния свят разходите за лятно потребление на енергия за климатици в Южна Европа и зимното за отопление в Северна Европа са равни.
преди 11 години Мариане,какви са тия глупости бре!!!Ти ме разби!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като цяло не лоша статия, с прекалено крайни заключения - да строим заводи и кравеферми. Тази рецепта не я ли пробвахме вече?Марияне, доколкото съм запознат зеленчуците, а и всички земеделски култури са сезонни, като заетостта по тях обаче е повече от един сезон... Доколкото съм запознат със земеделските производители на Запад, проблемът със заетостта се решава като в стопанството се отглеждат култури с различна сезонност. Другото решение не е ново и се нарича "парник" / "оранжерия"Така, че "ДА" на вкусните български домати (тях най ги обичам) ... и не само на тях, а и на краставиците, картофите, ябълките, черешите и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Скрита безработица има и в Германия, и в другите утвърдени индустриални държави. Тя не бива да бъде сатанизирана и преследвана като чумата на икономиката. В условия на криза тя е глътка въздух за дребния бизнес и хората. Скритата безработица я морят действия като въвеждане на почасово заплащане, намаляване на осигурителната тежест от работодателя, както и мерки като задължителна за осигуряване 32 часова работна седмица например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Много хубава статия. Той и другара Тодар Живков така казваше навремето - българската нация - нация техническа. И беше изпонастроил сума ти заводи. За компютри в Правец, ДЗУ Стара Загора, Радомир метал и за кораби имаше заводи в Русе, Варна. И в София някога си имахме ЗММ. Сега във всичките може да се снимат филми на ужасите. Декорите са чудесни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Туризмът може да бъде не само зимен/планински/и летен /морски/. Той може да бъде още .религиозен, исторически, спа, селски, екопътеки и т.н. Туризмът дърпа леката промишленост, селското стопанство. Според мен туризмът е бъдещето на БГ. Трябва обаче подходяща икономическа политика, която да създаде инфраструктура, кредитиране за такива проекти,намаляване на престъпността ит.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Отличен материал Марияне. Дано я прочетат тези дето трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А и да не забравя - с 10-12 % лихва може да се инвестира само в спекулативни отрасли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години То много хубаво но от началото на 2000 г. ние се движим към структура на икономиката от гръцки тип . Идете и кандидатствайте за кредит за производство в която и да е банка и ще видим дали някой ще ви обърне внимания ! В същото време щедро се финансират строителството на хотели и земеделие отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Предлагам да забравим за "хубавите домати", те реално са троянският кон на скритата безработица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар