Промишленото производство в България неотклонно се понижава вече повече от две години. Това обаче съвсем не означава, че всички сектори на икономиката се представят зле, защото има области, където ситуацията е далеч по-добра от общата картина.
С оглед призивите за стимулиране на икономиката от страна на правителството, които са така популярни през последните седмици, би било редно да се направи преглед и да се види къде има смисъл от наливане на пари. Защото именно успешните в периода на криза производства имат бъдеще в България, било то поради природни дадености, било поради традиции в производството.
Поради тази причина представяме разбивка на икономическите сектори и тяхното развитие през последните пет години – от рекордната за българската икономика 2008 година до сега.
През януари 2013 г. промишленото производство отчете спад с 5% спрямо януари 2008 г., но има сектори със значителен ръст, показва преглед на данните на НСИ.
Лидер за периода е производството на тютюневи изделия със 180% ръст, което едва ли е учудващо. На първо място секторът е приватизиран на 100%, като първо бяха продадени цигарените фабрики в Пловдив и Стара Загора, а след това и Булгартабак холдинг с двете фабрики в София и Благоевград. В момента около 90% от производството на София-БТ и Благоевград-БТ е за износ.
Далеч назад с ръст от 41% е сектор „производство, неквалифицирано другаде“. На трето място по ръст е производството на основни метали с 33,5% ръст. Последното също не е учудващо тъй като компании като Аурубис България (бивше МДК Пирдоп), Асарел-Медет и КЦМ Пловдив са едни от най-големите в България.
С между 20 и 30% ръст спрямо предкризисните нива са производството на електрически съоръжения и това на хартия, картон и изделия от тях.
Ръстът при електрическите съоръжение се дължи на износа на производства от Западна Европа към България, като тук се произвеждат много части. Производството на хартия и картон пък е част от сектора на дървообработването, който се опира на едно от богатствата на България, а именно горите.
Може да обобщим, че секторите с ръст над 20% не са случайни. Или имаме сериозна суровинна база, като производството на мед и дървесина, или разчитаме на традиции, като производството на тютюневи изделия или на традиции и износ на производства към България, какъвто е случая с електрическите съоръжения.
Ръст отчитат и сектори като енергетика и фармация.
преди 11 години наистина си е доста повърхностен анализа, а някои от заключенията са си доста хумуристични както подчерта Ку-Ку. Само не мие ясно как правите анализ на промените в производството в българия, като само гледате промените в един месец в годината спрямо друг месец преди 5 год. или съм разбрал грешно .. това си е пълна смехория и ако бяхте аналист някъде в сериозна компания шефа ви щеше добре да ви се изсмее, и това е сериозно издание което чета почти всеки ден .. може би аз съм наивникът отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Данните са интересни, но опитът за интерпретацията им е просто смехотворен. Едва ли било учудваващо, че Булгартабак имал ръст на производството, предвид това, че бил приватизиран. Все едно не знаем какво се случи с повечето приватизирани компании в България. Ръстът при производството на метали също не бил учудващ, защото в този сектор работели най-големите компании. Обяснение за чудо и приказ. По същата логика да очакваме голям ръст и при БДЖ, щото те също са една от големите компании в България. Накрая авторът ни уведомява, че и сривът в строителството също не бива да ни учудва, от само себе си се разбира защо. Въобще голямо чудене пада в статията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години е не сме единствената подобна , а и е оправдано от гледна точка на това че е нормално първо да са развиват основните отрасли : добивна индустрия и земеделие/туризъм . Благосъстоянието на Австралия се дължи основно на минната и индустрия но като гледам - добре се справят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мигар па имаме индустрия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мигар па имаме индустрия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години С една дума като гледам данните констатирам, че се превръщаме все повече в страна, произвеждаща единствено необработени суровини, отопление и токТолкова по въпроса отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Благодаря за коментара. Наскоро някой писа под друга статия, че производството е основата, а услугите и търговията са мултипликатор, затова не е лошо, че почваме с анализ на производството. Ако тръгнем да дискустурираме, международния туризъм също се явява мултипликатор (създава търсене на зеленчуци, други храни, електроенергия за климатиците и т.н.). От друга страна вътрешния туризъм също е мега важен, защото е основополагащ. Например швейцарците хапват най-много шоколад на човек от населението и логично са 1-ви в производството на шоколад в света. Тоест местните създават продукт (с потреблението си), който след това и чужденците ползват, това е естествения път. Хубаво е да има дискусия. Благодаря за коментара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Благодаря за забележката, коригирано ехубав ден! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години заглавието не е много правилно, защото става въпрос за индустрията и нейните сектори, а не за икономиката. Да не забравяме, че услугите са с най-голям дял в икономиката. Индустриалното производство е важно, но има и други производства извън него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар