Как бяха натрупани дълговете
Списъкът в книгата на длъжниците набъбна след 2008 г., когато във фонда бяха въведени вътрешни правила за оценка на програма САПАРД, свързани с конфликта на интереси между фирми, кандидатствали със сходни проекти или с нарушения при търговете за доставка на техника, основно за хранителновкусовата индустрия.
Мерките бяха приложени след разкритията на европейската служба за борба с измамите ОЛАФ за източване на средства по САПАРД с участието на фирми от България и други европейски държави.
Последващи проверки установиха административни пропуски при отпускането на субсидии и по други договори, в резлутат на което Еврокомисията наложи финансови корекции на България, част от които се оспорват от българската агенция САПАРД към фонд „Земеделие“.
Преди две години Брюксел наложи на България да възстанови в бюджета на ЕС над 5,7 млн. евро, неправомерно предоставени като субсидии по САПАРД в периода от юли 2007 г. до края на юни 2008 г.
Българската агенция оспори тази сума, като представи съответните документи в защита на тезата, че не са установени нарушения при изплащането на част от субисдиите. След продължителни преговори с главна дирекция „Земеделие“ мотивите на българската страна са били приети, а санкцията е намалена с над 834 хил. евро, така че страната ще преведе 4,9 млн. евро в евробюджета.
Тежките преговори с Брюксел обаче тепърва предстоят, тъй като за 2010 г. Европейската комисия е предявила претенции за възстановяване на други 24,8 млн. евро, от които на този етап българската страна признава едва половината. Тази позиция е депозирана в Еврокомисията, но ответното становище още не е получено, поясниха експерти от фонда.
преди 12 години А колко ще платят нарушителите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар