IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската централна банка повиши основния лихвен процент до 5%

Бързото възстановяване на търсенето и повишеният инфлационен натиск изискват по-ранно завръщане към неутрална парична политика

20:00 | 23.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Руската централна банка повиши ключовия си лихвен процент, което може да помогне за поддържане на рублата на фона на напрежението със Запада, но също така отразява възстановяване, което се очаква да върне икономическото производство до предпандемичното му ниво до средата на 2021 г.

Централната банка на Русия повиши основния си лихвен процент до 5% от 4,5%, след като за последно увеличи разходите по заеми на 19 март. Подобно на своите колеги по света, централната банка рязко намали лихвения си процент в ранните етапи на пандемията, за да подкрепи икономиката.

Банката заяви в петък, че очаква инфлацията да бъде по-висока от очакваното, като се позова на възстановяване на търсенето с напредването на руската програма за ваксинация срещу Covid-19. Тя също така заяви, че може да повиши допълнително лихвените проценти, за да намали инфлацията до целта си от 4% от 5,8% през март, пише Wall Street Journal.

„Бързото възстановяване на търсенето и повишеният инфлационен натиск изискват по-ранно завръщане към неутрална парична политика“, се казва в съобщението.

Централната банка сигнализира за загриженост за други събития, които биха могли да повишат инфлацията. Ходът ѝ се промени след решението на администрацията на американския президент Джо Байдън този месец да забрани на американските банки и институционални инвеститори да купуват нови облигации, деноминирани в руски държавни рубли, от 14 юни.

„Краткосрочните преинфлационни рискове също така са свързани с по-силната волатилност на световните пазари, причинена отчасти от различни геополитически тенденции“, казва централната банка.

По-ранните забрани, насочени към държавния дълг на Русия, разтърсиха пазарите ѝ и засилиха икономическите проблеми. Въпреки че реакцията на инвеститорите на последните санкции беше по-слаба, по-слабата рубла би повишила цените на вносните стоки и услуги. 

Ходът на централната банка се случва и на фона на притесненията, че силният растеж в САЩ ще тласне лихвените проценти на по-високи нива, което ще доведе до дестабилизиращо изтичане на капитали от развиващите се икономики.

Повишаването на лихвените проценти за противодействие на тази и други инфлационни заплахи рискува да забави икономическото възстановяване от пандемията, поставяйки централните банки в страни като Русия пред трудна дилема.

Въпреки това централната банка на Русия изглежда подкрепя президента Владимир Путин.

„Правителството и централната банка трябва да продължат да водят отговорна финансова политика“, каза Путин в сряда. „Осигуряването на макроикономическа стабилност и ограничаването на инфлацията в рамките на зададени параметри е изключително важна задача“.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още