IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трише: Високата ликвидност в Еврозоната трябва да се наблюдава с внимание

16:32 | 05.03.04 г.
Автор - снимка
Създател
Трише: Високата ликвидност в Еврозоната трябва да се наблюдава с внимание
Нормално е инфлацията да нараства през втората половина на годината. Волатилността в нивата на годишната инфлация през изминалия месец е обичайно да бъде съблюдавана главно заради по нататъшния основен ефект.

Очакваме инфлацията на годишна база да остане, в съответствие с ценовата стабилност и текущите условия. Ще продължим да наблюдаваме всички индикатори отблизо. Особено внимание заслужават инфлационните прогнози, но не трябва да бъдат причина за тревога. Доволни сме от това, че дефиницията ни за ценова стабилност се ползва с доверие, както и от настоящото ниво на инфлация.

Смятаме, че инфлацията няма да бъде причина за тревога и вярваме, че тя е под контрол и че нашата дефиниция за ценова стабилност е почитана. Важно е това да бъде повторено два пъти на европейските граждани.

Управляващият орган е пазач на валутата, пазачът на ценовата стабилност, така че вие, обществото, можете да ни имате доверие.

По наше мнение тези граждани, които досега са се въздържали от лично потребление и инвестиции, е време да инвестират и консумират.

Политиката ни все още е адекватна. Ние направихме заключение, че текущата позиция относно монетарната политика остава адекватна. Тя подкрепя икономическото възстановяване на Еврозоната.

Няма да коментирам валутните интервенции. Не взимам отношение към пазарни слухове. Когато имаме нещо да кажем, което считаме за уместно, го казваме.

Високата ликвидност в Еврозоната трябва да се наблюдава с внимание. Прекалената ликвидност може да доведе до инфлационен натиск в средносрочен план. Всички държави ще имат полза от стабилизиране на обществените инвестиции и особено в очакваната възходяща фаза на цикъла, да елиминират дисбалансите през следващите години, да избегнат или коригират колкото се може по-скоро прекомерния дефицит.

Текущите финансови условия пред корпорациите в Еврозоната са благоприятни. Имаме причини да очакваме увеличение в потреблението. В краткосрочен план то е подпомогнато от ниските вносни цени и данъчните облекчения. Нашият сценарий за продължително постепенно възстановяване през 2004 и 2005 г. остава в сила. Виждаме риска от този сценарий широко балансиран.

Данните за БВП потвърждават постепенното възстановяване на икономическата активност в Еврозоната през втората половина на 2003 г. Последните индикатори показват умерен икономически растеж и в началото на 2004 г.

От външна страна, всички индикатори показват силен икономически растеж в глобален план, базиран в различни региони по света. От вътрешна страна, условията за възстановяване в частното потребление са налице.

Доверието е изградено от много елементи. Все още е слабо, но безспорно нараства.

Винаги е трудно в този цикъл, но про-цикличният елемент е заложен във функционирането на обществото. Както вярваме, че когато правителството подема структурни реформи, то е за добро за всеки един човек и за цялото тяло на обществото.

Европейската централна банка настоява за независимост. Чух, слушах, видях и знам общото отношение на Европа, включително и на обществения сектор. Ние трябва да взимаме решения в абсолютна независимост. Абсолютна независимост означава, че не трябва да правим нещо, защото ни казват.

Не трябва да се влияем от никакви решения. Поне това са убежденията ни. Доверието в цялото тяло на управляващия орган е доверието във всеки един от нас. Така че вие може да вярвате, че гледаме на днешния случай на базата на днешната ситуация, поне доколкото е възможно. Ще проследим ситуацията и през следващия месец в абсолютно същия дух.

Каквото и да е казано, не трябва да се влияем нито положително, нито отрицателно.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:01 | 30.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още