Търговският излишък на Китай отбеляза спад от 87% за април на годишна база, достигайки 1,68 млрд. долара, като вносът продължава да се увеличава с по-бързи темпове отколкото износа. Това съобщават китайски информационни агенции, позовавайки се на данни от митниците в страната, предава АФП.
Все пак търговското салдо се задържа на положителна територия, след като през март беше отбелязан дефицит – първият от шест години насам. Отрицателното салдо възлизаше на 7,2 млрд. долара.
От началото на годината китайският търговски излишък се равнява на общо 16,11 млрд. долара, което представлява понижение от 78,6% спрямо година по-рано.
През месец април обемът на търговията – внос и износ – се е увеличил с близо 40 на сто спрямо април 2009, показват статистическите данни.
Вносът за месеца е скочил с 49,7% до 118,24 млрд. долара, а износът е нараснал с 30,5% до 119,92 млрд. долара.
През март измененията бяха съответно увеличение на вноса с 66 на сто и ръст на износа с едва 24 на сто.
Връщането към излишък през април увеличава натиска от търговските партньори на Китай за по-силен юан. Поддръжниците на предложението за по-скъпа китайска валута смятат, че подцененият сега юан изкуствено влияе на световната търговия, оказвайки подкрепа на евтиния китайски износ.
През миналия месец обаче китайското търговско министерство видя в първия от много време насам търговски дефицит доказателството, че цената на местната валута „не е решаващ фактор“ за международния стокообмен.