Кризата с държавните дългове, пред която е изправена Европа и която стартира от Гърция, се разраства и в други големи икономики, членуващи в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Такова е мнението на икономиста Нуриел Рубини.
„Устойчивостта на публичния дълг се превърна в сериозен проблем за развитите икономики, което е особено видно за Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания, но също така и в други големи икономики, като САЩ например“, посочва Рубини, цитиран от CNBC.
В момент, когато гръцкото правителство провежда среща с делегация на Международния валутен фонд в Атина, Рубини посочва, че проблемите на Гърция не могат да бъдат решени от какъвто и да е спасителен пакет.
„Проблемите в рамките на еврозоната идват основно заради загубата на конкурентност, висок ръст на заплатите и разходите за труд, които надхвърлят нарастването на продуктивността, недисциплинирана фискална политика и най-важното – заради поскъпването на еврото между 2002 и 2008 година“, убеден е Рубини.
С тази гледна точка Рубини се доближава до вижданията на Джордж Сорос, според когото спасителният план няма да сработи.
„Плановете на ЕС и МВФ да спасят най-слабата от страните в еврозоната – Гърция, предизвикват скептицизъм на пазарите, тъй като не могат да отстранят основния проблем с устойчивостта на дълговете“, смята Нуриел Рубини.