Европа, с помощта на Африка, има капацитета да постигне целта да произвежда цялата необходима й енергия от възобновяеми енергийни източници до 2050 г. Това се казва в доклад на консултантската компания PricewaterhouseCoopers (PwC).
Според консултантите този вид енергия – от вятър, слънце и др. – освен това ще е на напълно конкурентни цени спрямо тока от традиционните енергийни източници.
„Бързото развитие на възобновяемите технологии ще понижат цените и ще позволят доставката на енергия на конкурентни цени в целия регион”, пише в документа.
Прогнозира се, че най-голям принос за достигането на това положение ще имат „най-добрите производства” – соларните централи в Северна Африка, в скандинавския регион и в Алпите, вятърните инсталации на сушата и във водата във и край Балтийско и Северно море, съоръженията за производство на ток от морските вълни и от биомаса.
От PwC подчертават, че докладът опровергава традиционните критики към сектора на ВЕИ, свързани с цените, като се посочва, че „географската и технологична диверсификация може да отговори на притесненията относно ценовите нива и сигурността на доставките”.
„Цената на прехода (към ВЕИ) няма да е незначителна”, се казва в проучването. „Но опитът от други мащабни инфраструктурни програми ни кара да смятаме, че съществува достатъчно финансиране и инвестиционен капацитет.”
В момента Европа внася около 50% от енергията, която потребява, като, ако нищо не се промени, се очаква този дял да нарасне до 70 на сто в близките десетилетия, припомнят авторите на доклада.