IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Срещата на Фед може да оживи търговията на Wall Street

Икономическите прогнози на централната банка на САЩ може да дадат импулс на индексите, които изпаднаха в безтегловност през тази година

08:13 | 15.03.10 г.
Автор - снимка
Създател
Срещата на Фед може да оживи търговията на Wall Street

Оживлението на пазарите на ценни книжа в САЩ, което започна в началото на март 2009 г., постепенно затихна през тази година. Индексите на Wall Street се колебаят около най-високите си нива от август 2008 г. на фона на опасенията от затягане на паричната политика в САЩ и Китай и все още високата безработица в САЩ.

Освен това застрашителните размери на бюджетните дефицити на редица страни по целия свят и смесените икономически данни през последните седмици допълнително разколебаха инвеститорите. През тази седмица обаче ще се състои двудневна среща на Федералния резерв на САЩ, която може да даде импулс на индексите.

Срещата на Комитета за операции на открития пазар (FOMC), който решава паричната политика на Федералния резерв, започва във вторник. В същия ден той се обяви решението си за основния лихвен процент, както и прогнозите за икономиката. Според анализаторите основната лихва в САЩ ще остане на ниво от 0,25%.

Тя падна до това ниво през декември 2008 г., като това е най-ниската й стойност от създаването на Федералния резерв преди един век. Още по-важно за инвеститорите ще бъде изявлението на председателя на Фед Бен Бернанке, от което ще стане ясно дали скоро може да се очаква вдигане на основната лихва в страната.

През февруари Федералният резерв вдигна ставката на дискотновата лихва от 0,50 на 0,75%. Това е лихвеният процент, по който централната банка на САЩ отпуска спешни заеми на търговските банки. Това бе стъпка към затягането на паричната политика на Фед, заедно с прекратяването на покупките на ценни книжа.

Два от трите главни борсови измерители на Wall Street – широкият индекс S&P 500 и Nasdaq Composite, гравитираха около най-високите си нива за последните 18 месеца в края на миналата седмица. Това означава, че те са много близо до стойностите си малко преди фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers.

Волатилността на търговията през последните две седмици показа, че отбелязването на нови върхове няма да бъде лесно. Ето защо през тази седмица освен срещата на Федералния резерв, данните за жилищния и фабричния сектор и инфлацията също могат да се превърнат в попътен или насрещен вятър за индексите.

В сравнение с дъното си от 9 март Nasdaq Composite се е повишил с 87%, а S&P 500 е добавил 70%. В същото време индексът на сините чипове Dow Jones IA е нараснал с 62%. От началото на тази година обаче трите индекса са добавили само между 2% и 4% към стойността си, като най-много се е увеличил Nasdaq Composite.

В понеделник излизат данните за фабричното производство на САЩ през февруари и за степента на оползотворяване на производствения капацитет. Тогава се очаква и индекса на икономическата активност през март във фабричния сектор в района на Нюйоркския клон на Федералния резерв.

Във вторник най-важни ще са данните за започнатите нови жилищни проекти в САЩ и за издадените нови разрешителни за строеж през февруари. Икономистите очакват и двата показателя да отбележат лек спад спрямо януарските си стойност. Тогава излизат и данните за цените на вноса и износа през февруари.

Индексът на цените на ниво производител за февруари излиза в сряда, а малко след него се очакват данните за запасите от суров петрол на САЩ през изминалата седмица.

В четвъртък идва ред на данните за инфлацията през февруари и за новите молби за помощи при безработица. От значение ще бъде и индекса на водещите индикатори за февруари, който е много добър ориентир за перспективите пред икономиката. В петък не се очакват важни икономически новини или събития.

Борсовата сесия в САЩ през тази седмица ще започва в 15:30 ч. българско време, а не както обикновено в 16:30 ч., заради преминаване към лятно часово време в САЩ и Канада, което изпреварва с една седмица това в България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:32 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още