Позитивният тренд на американската борса продължи и днес като основните индекси покориха деветмесечни върхове.
Широкият S&P500 мина психологическото ниво от 1000 пункта за пръв път тази година, добавяйки за деня 1,53%, а технологичният Nasdaq се покачи над нивото от 2000 пункта като затвори с дневен актив от 1,52%.
От своя страна индустриалният Dow Jones Industrial Average регистрира ръст от 1,25 на сто до 9 286 пункта.
Основните американски индекси се повишават вече пети пореден месец в резултат на по-добрите от очакванията данни от финансовите отчети на корпоративна Америка.
От достигнатото дъно на 9 март тази година S&P 500 е нараснал с 47%, което представлява най-бързият темп на покачване от 1930 година насам.
Повод за повишенията на Wall Street днес станаха излезлите макроикономически данни за промишления сектор и строителните разходи, които надхвърлиха прогнозите на икономистите.
Индексът на бизнес активността в производствения сектор на САЩ възлезе на 48,9 пункта през юли спрямо 44,8 пункта за месеца преди това. Икономистите очакваха стойност на индекса от 46,4.
Стойност на индекса под 50 показва свиване на сектора, а стойностите над него – експанзия. Стойността на показателя е на рекордно ниво от миналия септември.
Разходите в строителния сектор в САЩ се увеличиха с 0,3% на месечна база през юни при очаквано понижение на строителните разходи с 0,5%.
За оптимизма на борсата зад океана допринесоха и добрите отчети на някои европейски банки. Печалбата на Barclays PLC отчете ръст от 10% за полугодието в резултат на силно представяне на инвестиционното подразделение на банката.
Освен това днес вторият по големина в САЩ производител на автомобили Ford отчете ръст на продажбите си през юли от 2,3% на годишна база, което представлява първо повишение на продажбите от 2007 година насам.
Книжата на Ford затвориха при ниво от 8,34 долара за акция, което представлява ръст от 4,24 на сто.