Новините, идващи от редица световни медии през последните седмици, че рецесията може би вече си е отишла, от много бяха приети по-скоро със скептицизъм отколкото с облекчение. Кои са 10-те признака, по които можем да разберем, че рецесията наистина вече е зад нас или поне е на път да си отиде?
1. Стабилен ръст на БВП
По общоприета дефиниция рецесията е факт, когато бъдат отчетени две последователни тримесечия на негативен икономически ръст. Това обаче не означава, че две последователни тримесечия на позитивен ръст са знак, че най-лошото е минало, казва Мартин Гахбауър, главен икономист от Nationwide, цитиран от Guardian.
2. Купувачите на първи дом се завръщат
На редица от развитите пазари ипотечните кредитори демонстрират готовност да помогнат на купувачите на първи дом с жилищно финансиране. Много от тях все по-усилено рекламират кредити за до 90% от стойността на имота. Въпреки това изискванията за такива кредити са все още „невероятно високи“.
По оценка на Питър Болтън-Кинг, изпълнителен директор на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти във Великобритания, един стабилен пазар би се познал по това, че 25 до 33% от купувачите на жилища са именно купувачи на първи дом.
3. Жилищните цени отчитат стабилен и дългосрочен ръст
Въпреки че цените на някои пазари регистрираха минимални (в рамките на 1-2%) месечни ръстове това все още не означава, че низходящият тренд трайно се е обърнал.
4. Инфлацията се завръща на нормалните нива
По мнението на някои икономисти инфлацията трябва да се задържи около 2% на година, за да се говори за, макар и минимално, икономическо възстановяване.
Т. нар. дефлация може да е полезна в краткосрочен план, тъй като тя прави нещата по-евтини за хората, които са в затруднено положение. Ако продължи по-дълго обаче тя води до „отлагане“ в потреблението и инвестициите, тъй като предизвиква у хората очакване, че всичко ще бъде още по-евтино утре.
5. Стабилен ръст в одобрените ипотеки
Броят на одобрените ипотеки на някои от най-големите пазари на имоти в Европа отчита лек ръст. Във Великобритания през април са били отпуснати 43 200 ипотечни заеми в сравнение с 40 хил. през март. Въпреки това данни от април 1993 г., когато страната се съвземаше от предишната рецесия, показват, че ипотеките за този месец са били над 87 хил. Според икономисти, специално за пазара на Острова, стабилен и оптимистичен знак би бил ако ипотеките достигнат 100 хил. на месец.
6. Лихвените нива се съвземат от сегашните дъна
Ниските лихвени нива, до които се стигна на много от големите пазари, са добре дошли за собствениците на жилища с плаващи лихви по ипотеките. Въпреки това лихви от 0,5% не са добър фактор за икономиката в дългосрочен план.
7. Негативната стойност на ипотеките е в миналото
Във Великобритания има 900 хил. собственици на жилища, чиито ипотеки са с по-висока стойност от тази на имота им. Според някои експерти собствениците, които са получили ипотека на стойност 90% от имота, в момента, в който цените започнаха да се понижават, ще достигнат до балансирано съотношение на ипотека спрямо стойност на имота през следващите 18 месеца, при положение, че цените на жилищата се покачат само с 5% от днешните нива.
8. Доверието на фондовите пазари се завръща
„Фондовите пазари отразяват правилно това, което е в съзнанието на хората“, казва Джейсън Уитком, консултант в Evolve Financial Planning. Според него перспективите за напред са много по-положителни в сравнение с положението досега.
9. Националната валута се засилва
Положителните новини от пазара на имоти и ръстът на БВП в някои от западните икономики доведе до стабилизация на националните валути. Наскоро паундът достигна стойност от 1,18 спрямо еврото, което е неговото най-високо ниво от 3 декември насам.
10. Безработицата се понижава и сигурността относно заетостта се завръща
Загубите на работни места в някои страни, особено във финансовия сектор и в сферата на производството, продължават. По мнението на Мартин Елис от Halifax сигурността относно работното място е ключова за възстановяването.
„Безработицата изостава от останалата част от икономиката. Може би, технически, излизаме от рецесията, но хората няма да го почувстват ако нямат работа“, казва той.