България е една от страните в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), които са отчели най-голям спад в бизнес климата през трите месеца до април. Това показват резултатите от най-новото проучване на Thomson Reuters и австрийската кредитно-експортна банка OeKB, предоставено на Investor.bg.
Бизнес климатът сред компаниите, развиващи дейности в ЦИЕ, се влоши, въпреки че темповете на спад се забавиха поради устойчивостта на страни като Полша и Чехия, казват от компанията.
Според индекса за инвестиционния климат в региона, изготвен от компанията, бизнес нагласите са отчели спадове във всяка страна в региона, като най-големи понижения са регистрирани в Украйна, Унгария, България и Русия.
Най-мрачен е бизнес климатът в Унгария, която разчита на спасителна помощ от МВФ и Световната банка. Страната е отчела негативна стойност от 32 пункта в индекса. Тя, заедно с България, са най-песимистично настроени за бъдещето, въпреки че унгарският форинт миналата седмица достигна най-високото си ниво за четири месеца, след като през февруари се търгуваше на историческо дъно, се казва в проучването.
За сравнение, в предишното проучване, публикувано през януари, България, заедно с Чехия и Румъния, представляваха групата на държавите с най-нисък спад в бизнес нагласите.
Украйна е отчела стойност от -31 пункта в индекса за бизнес климата в сегашното проучване, което все пак е подобрение в сравнение с предишното представяне на страната през януари. Това може да означава, че спадът в икономиката на Украйна се забавя.
Като цяло очакванията на бизнеса в региона са били значително под нулата – на стойност от -23 пункта в индекса, в сравнение с -32 при предишното проучване. Компаниите в Украйна и Русия са били по-малко песимистични в сравнение с януари.
Ситуацията е по-оптимистична в Полша, Чехия, Словакия и Словения, които са отчели нулеви или положителни стойности в категорията за „настоящата бизнес ситуация“, спрямо негативни стойности за всички останали държави от региона.
„Въпреки понижената динамика бизнесът там все още върви добре и (компаниите) са по-малко скептични за перспективите за ръст в сравнение с януари 2009 г.“, казват от OeKB.
Бизнес климатът е нисък по-специално в сектора на транспорта, производството и имотите, които бяха движещите сили за бума на развиващите се пазари през последните години.
Инвестициите все още падат във всички държави в региона, но техният спад също се е забавил. Най-ниски стойности при инвестициите са отчетени в Унгария, Словакия, Румъния и Украйна.
Като цяло за региона стойността на бизнес климата се е понижила до -15 пункта през април от -10 през януари.
Понижението се дължи главно на оценката на компаниите за сегашната бизнес ситуация, докато категорията за бизнес очакванията е отчела слабо подобрение, въпреки че е останала на отрицателна категория. Подобна е и ситуацията за очакванията на компаниите за икономиката, които са се повишили до -56 пункта от -59 за предходното тримесечие.
Индексът за бизнес климата премина за пръв път на отрицателна територия през януари, когато се понижи с 39 пункта, казват от компанията. Сравнително по-слабите спадове сега показват зараждащи се признаци на оптимизъм.
„Но тази искра надежда не може да се интерпретира като поврат в икономиката в Централна и Източна Европа“, казват от OeKB.
Проучването е направено сред 400 международни фирми, управляващи 1400 компании в развиващите се пазари в Европа.
Информация от НСИ от края на миналия месец показва, че бизнес климатът у нас се е подобрил с 0,6 пункта през април, като покачване отчитат повечето сектори с изключение на строителството.