Аутсорсингът е сложен процес, който може да бъде както печеливша инициатива, така и опасно начинание и в някои случаи дори да заплаши цялата организация. Това каза Глен Мартин, изпълнителен директор на ShareMaestro Limited, по време на конференция, посветена на аутсорсинга и офшоринга, организирана от Financial Times днес в Лондон.
По думите на Мартин, който говори главно за аутсорсинга в ИТ индустрията, причините да се прибегне до аутсорсинг са намаляване на разходите, увеличаване на гъвкавостта на дейностите, да се осигури разработването на нови продукти, да се даде достъп до нов опит и подобряване на качеството.
Тези цели и очаквания обаче не винаги се оправдават. Според него всяка аутсорсинг сделка е оправдана единствено ако има смисъл във финансово отношение.
Този фактор обаче често се среща с редица предизвикателства, сред които нормата на печалба на доставчика на услугите, ДДС, ниско качество и повишено текучество на персонала. Наред с това аутсорсингът е съпроводен и с някои управленски и оперативни трудности като двойно управление на един и същи процес, допълнителни административни разходи за второстепенни дейности, удължено време за изпълнение на проектите и конфликт на интереси.
Всички тези икономически трудности могат да увеличат цените на аутсорсинг услугите в ИТ индустрията с между 50 и 200%, казва Мартин.
Наред с това при аутсорсинга се губят много неща. Компаниите, които са отделили дадена своя дейност към външна страна, до голяма степен губят контрол, както и време, губят опит, пари и висококвалифициран персонал, тъй като обикновено аутсорсингът е свързан със съкращения. При него може да се загуби дори цялата организация, коментира Мартин.
В някои случаи компаниите прибягват и до т. нар инсорсинг, при който се внасят отдадените преди това услуги на външен изпълнител, обратно в собствената компания.
Още от конференцията в Лондон:
Три сценария за развитието на световната икономика