Петролът отбеляза спад до близо 52 долара в петък, след като вчера отбеляза ръст от почти 9% в резултат на оптимизма от срещата на лидерите на страните от Г-20. Причина за днешния спад бяха данните за безработицата в САЩ, която достигна най-високото си ниво от 1983 г. насам и помете надеждите за бързо възстановяване на икономиката, пише Ройтерс.
Данните за работния пазар в САЩ показват, че работодателите са съкратили 663 хил. работни места през март. Това доведе до повишение в безработицата до 8,5%, но въпреки това имаше ограничен ефект върху цените на петрола, тъй като до голяма степен беше очаквано от анализаторите.
„Данните за безработицата явно вече бяха отчетени и до голяма степен бяха според очакванията“, казва Майк Фицпатрик, вицепрезидент на MF Global.
Суровият петрол с доставка през май се понижи с 52 цента до 52,12 долара за барел по време на днешната сесия в Ню Йорк, в сравнение с вчерашния ръст от 4,25 долара, което повиши цената на контракта до 52,64 долара.
Петролът от сорта Брент отчете повишение от 2 цента до 52,77 долара.
Отбелязаният вчера ръст бе най-високото повишение в процентно изражение за последните три седмици. Според някои анализатори този ръст на пазара, въпреки пониженото търсене и високите доставки, може би е знак, че инвеститорите вече се насочват към инвестиции с малко по-висок риск, които включват и суровия петрол, пише изданието.