Усилията на стойност 1 трлн. долара, които Федералният резерв обеща да отпусне, за да съживи пазара на ценни книжа, обезпечени с кредити, срещат съпротива от страна на инвеститорите, подкопаваща опитите на председателя Бен Бернанке да понижи цените на кредитиране.
Сделките по програмата за улеснено кредитиране TALF може би няма да отчетат сериозно повишение следващия месец от 8,3-те млрд. долара през март, пише Bloomberg, цитирайки изпълнителния директор на юридическата компания McKee Nelson LLP Рийд Оърбак. Програмата TALF предвижда Федералният резерв да предостави срочни заеми на стойност 200 млрд. долара на инвеститори, които желаят да закупят гарантирани с активи ценни книжа.
Хедж фондовете не са склонни да участват поради визовите ограничения за служителите и други регулаторни затруднения, пише изданието.
Въпреки че Конгресът е откликнал на данъкоплатците по отношение на техния гняв спрямо огромната сума, която правителството ще похарчи за спасяване на банките, инвеститорите са обезпокоени, че то все още не е обяснило как мащабните регулаторни промени, които се предприемат, ще помогнат за рентабилността на финансовите институции. Правителството се нуждае от Уол Стрийт за помощ за съживяване на кредитния пазар, но въпреки това не може да пренебрегне негодуванието спрямо помощите за компаниите, които са поели прекалено високи рискове.
„Аз мога да работя много добре за моите клиенти без да навлизам във федерални води, които гъмжат от акули“, коментира Дейвид Коток, председател на компанията Cumberland Advisors Inc., която управлява активи на стойност 1 млрд. долара. „Избягваме да правим каквото и да било с федералното правителство.“
Бернанке бе отбелязал известен успех за намаляването на лихвите чрез правителствено кредитиране и кредитни програми от декември 2007 г. насам.
Средните лихви по 30-годишните ипотеки се понижиха до 4,78% тази седмица, което, по данни на Freddie Mac, е най-ниското ниво от 1971 г. Това бе резултат от обещанието на Фед да закупи облигации, обезпечени с ипотеки, на стойност 1,25 трлн. долара.
Финансовите компании в САЩ бяха подложени на критика от страна на законодателните власти и данъкоплатците за изплащането на заеми на мениджъри на компании като American International Group Inc.- застрахователната компания, която получи спасителна помощ в размер на 182,5 млрд. долара.
Законът за парични стимули на стойност 787 млрд. долара, който бе приет през февруари, съдържа условие, което затруднява компаниите, възползвали се от помощта, да наемат квалифицирани служители от чужбина. Инвеститорите в TALF също ще бъдат подложени на тези ограничения.
През март Фед отпусна заеми по програмата TALF на стойност 4,7 млрд. долара по първия месечен транш, или по-малко от 1% от 1 трлн. долара.
Обемът от сделки този месец може да е малко по-висок, но бих се учудил ако е значително по-голям от този през март, казва Оърбак.
Изчисления на Bloomberg сочат, че инвеститор, влагащ 100 млн. долара в тригодишни ценни книжа по програмата TALF, може да генерира около 840 хил. долара на година, на базата на сегашния Libor. Това означава годишна възвръщаемост от 14% ако не се смята административната такса на Фед от 47 хил. долара.
Джерард Комицио, партньор в юридическата и консултантска компания Paul, Hastings, Janofsky & Walker LLP, казва, че компанията му е провела анкета сред 300 компании, които били много обезпокоени от ограниченията за наемане на служители.
„Бизнесите обичат сигурност“ и е важно правителството да не променя никакви правила или условия след като инвеститорите се включат в TALF и в други правителствени програми, казва той.