Американският застраховател AIG обяви, че е използвал 93 млрд. долара за плащания към Goldman Sachs и редица европейски банки - сума, възлизаща на повече от половината от средствата, които компанията получи от държавата, предава Ройтерс. Въпросните европейски банки са Societe Generale, Deutsche Bank и Barclays.
Това е поредната новина, която изостри обществения гняв, след като малко по-рано администрацията на Обама изрази възмущението си от намерението на AIG, получила общо 173 млрд. долара от държавата, да изплати бонуси на служителите в размер на 165 млн. долара.
Фактът, че милиарди долари от джоба на американските данъкоплатци, предназначени за укрепване на AIG, са били прехвърлени на европейски банки и инвестиционни къщи на Уол Стрийт, може да породи съмнения относно това дали спасителното финансиране е били икономическо необходимо, пише изданието.
Преди време от Goldman Sachs съобщиха, че позициите им в AIG са „обезпечени и хеджирани“.
„Не е справедливо американските данъкоплатците да поемат всички рискове“, казва Кемпбел Харви, професор по финанси в университета Duke University.
„Даден инструмент не може да бъде хеджиращ, ако не се вземат предвид рисковете, присъщи на отсрещната страна. И американският данъкоплатец не трябва да е задължен да компенсира когото и да била за недобре извършено хеджиране“.
Чрез три различни по вид сделки Goldman е получила общо 12,9 млрд. долара, SocGen – 11,9 млрд. долара, а Deutsche Bank и Barclays са взели съответно 11,8 млрд. долара и 8,5 млрд. долара.
В писмо до финансовия министър на САЩ изпълнителният директор на AIG Едуард Лиди съобщава, че компанията по закон е задължена да изплати възнаграждения, за да запази служителите си, и е заявил, че е съгласен да реорганизира системата за бъдещите бонусни плащания.