Гените, определящи настроението и склонността към поемане на риск, вероятно са имали съществена роля при провокирането на сегашната криза, смятат американски изследователи. Те установяват, че има ясна връзка между два гена и готовността на хората да излагат парите си на риск, пише Ройтерс.
Проучването, публикувано в научния журнал PLoS ONE, потвърждава други такива изследвания, които посочват химичните съединения в мозъка и тяхната роля в определяне на афинитета към риск при финансови разигравания.
Въпросните гени са отговорни за контролиране на невротрансмитерите допамин, свързан с движението и поемането на риск, и серотонин, който е важен за контролиране на настроението.
Хората, при които генът, регулиращ допамина, е „високорисков“, са склонни да инвестират в по-рискови и потенциално печеливши позиции, докато тези, при които серотонинът предопределя по-висока степен на безпокойство, управляват по-внимателно парите си, казват от чикагския университет Northwestern University.
„Поканихме няколко човека в лабораторията и им дадохме пари, които да инвестират, както пожелаят. Те имаха възможност да разпределят парите между рискови активи и сигурни активи като спестовни влогове“, обясняват авторите на изследването.
Проба за ДНК-тест са дали 60 доброволци, предимно студенти. Лабораторията е тествала пробите за различни вариации на двата гена 5-HTTLPR и DRD4, определящи нивото на допамин и серотонин, за които се смята, че обуславят рисковото поведение.
Около една трета от участниците са имали високорисков профил, а друга една трета от доброволците са попаднали в категорията „висока степен на безпокойство“.
„По-притеснителните“ хора са инвестирали 28% по-малко средства в рискови инвестиции в сравнение с останалите, а тези с високорисковата версия на гена DRD4, регулиращ допамина, са вложили с около 25% повече в рискови инвестиции в сравнение с останалите, казват изследователите.
„Когато погледнем към опустошаващите последици от тази финансова криза, може да е полезно да обърнем внимание на това как нашето генетично наследство влияе върху икономическото ни поведение“, казват учените. „Помислете как прекомерните рискове, поети от единици, може да засегнат толкова много - от големи институции до обикновени хора.“
Учените подчертават, че много други изследвания показват, че рисковото поведение е повлияно повече от опита, отколкото от гените.