Президентът на Европейската централна банка призова вчера в Ню Йорк към връщане към дисциплината на Бретън Уудската финансова система, която бе възприета от света след Втората световна война, съобщи Bloomberg.
„Може би това, от което се нуждаем, е връщане към първата Бретън Уудска система. Напълно ясно е, че финансовите пазари се нуждаят от дисциплина – макроикономическа, монетарна и пазарна дисциплина“, заявява Трише.
През 1944 г. 730 делегати от 44 страни се събират в градчето Бретън Уудс в САЩ, подписвайки споразумение за установяване на система от правила, институции и процедури за регулиране на международната финансова система. Именно след тази среща се основават Международната банка за възстановяване и развитие и Международния валутен фонд.
Споразумението налага т.нар. „златен стандарт“ и системата на фиксираните валутни курсове. Всяка държава, която е подписала споразумението, е длъжна да установи паритет на собствената си валута спрямо златото и да го поддържа посредством интервениране на чуждестранните валутни пазари.
„Ако нямаме дисциплина, тогава поставяме под въпрос функционирането на пазарната икономика и функционирането на нашите финансови пазари“, добавя Трише.
Според Трише бурята на финансовите пазари от последните седмици се дължи от части на изоставянето на Бретън Уудската система през 1971 г. , когато високата инфлация в САЩ принуждава най-голямата икономика в света да развърже фиксирания валутен курс на долара към златото, в резултат на което започва ерата на свободно-плаващите валутни курсове.
Според Трише забавеният растеж в еврозоната ще успокои инфлацията, което ще освободи пространство за още понижения на основния лихвен процент.