Японската централна банка взе решение да изтегли 1,6 трлн. йени (13,6 млрд. долара) от икономиката на страната, след като лихвените проценти се нормализираха.
През последните няколко дни централните банки по целия свят „инжектираха“ средства в глобалната икономика с цел да намалят лихвените проценти и да вдъхнат доверие на инвеститорите. От средата на месец юли до днес повечето големи индекси на фондовите борси отстъпиха с между 6-9 на сто. Спадът бе продиктуван от несигурната ситуация около пазара на ипотечни кредити в САЩ.
Въпреки изтеглянето на средства от финансовата система обаче японските книжа днес регистрираха ръст. Според анализатори решението на централната банка може да се тълкува като сигнал, че най-лошото е към своя край. „Това че банката на Япония изтегля пари от икономиката означава, че сме прехвърлили летвата“, коментира пред Bloomberg Сусумо Като, главен икономист от Calyon Securities в Токио.
Междубанковата лихва се понижи днес до 0,05 на сто – най-ниското ниво от 10 август насам, когато беше 0,56 на сто.
„Решихме, че изтеглянето на средства е правилното нещо, тъй като междубанковите лихви се понижиха тази сутрин“, заяви Хиротака Хидешима, отговяващ за пазарните операции на японската централна банка.
Днес обаче централната банка на Австралия добави 2,61 млрд. австралийски долара (или 2,2 млрд. щатски долара) в икономиката на страната.
Миналата седмица основните централни банки инжектираха над 136 млрд. долара в световната икономика с цел да стимулират развитието.