Китай продължава да се утвърждава като търговска сила, включително и в областта на високите технологии, но всъщност износът на произведените в страната продукти в голяма степен се дължи на компаниите с чуждестранно участие, се казва в коментар на АФП.
Последните обявени резултати показват повишение от близо 26 на сто в износа на страната за периода януари-май, като над половината (57,42%) са машини и електронни изделия, а около 30% са продуктите от областта на високите технологии.
Общо 500 000 чуждестранни компании са избрали за място на производство азиатската страна, като по този начин са й помогнали да допринесе за 7 на сто от световния износ през 2005 година, спрямо едва 2 на сто през 1985 година.
Въпреки наличието на големи китайски имена в IT сектора като Haier, Huawei, ZTE или Lenovо, по-голямата част от производителите в сферата на високите технологии всъщност са поделения на компании като Alcatel, Samsung и Nokia. В голяма степен благодарение на тях Китай официално е третият по големина износител в света и първи в сектора на информационните технологии и телефонията.
Проучване на финансовия институт Ixis-Cib сочи, че всъщност цели 61% от износа на Китай идва от заводи, финансирани от чуждестранни капитали.
В областта на високите технологии чуждестранните инвестиции заемат от 80 до 90 на сто от пазара, според оценки на западни експерти.
Китай знае как да привлече инвеститорите: разполага с добра инфраструктура, не много скъпи терени, преференциални данъчни постановления. Към тях могат да се прибавят и намалените такси за внос на голяма част от оборудването и многобройната евтина работна ръка.
Китай е също така и третият по големина вносител, като внася огромно количество продукти за сектора на високите технологии. Повечето от тях не са предназначени да задоволят търсенето в страната, а се използват за производството на високотехнологични продукти за износ.