Европейската комисия (ЕК) оповести във вторник мнението си относно подадените през март молби от Литва и Словения за приемане в Европейския паричен и икономически съюз. Кандидатурата на Любляна за членство в еврозоната се приема, а тази на Вилнюс е отхвърлена.
Така на 1 януари 2007 година Словения ще стане тринадесетият член на ЕС, приел еврото за национална валута, след като през юни, Европейският съвет на държавните и правителствени глави приеме препоръката на Комисията.
Решението на ЕК не поднесе изненади. През последните няколко месеца Брюксел окуражаваше Словения и отправяше критики към Литва. С двата си милиона жители и с по-висок БВП на глава от населението в сравнение с този на Португалия, Словения отговаря на критериите на Маастрихтския договор. Инфлацията в страната е 2,3%, или с 0,3 пункта под изискванията, бюджетният дефицит достига 0,5% от БВП за 2005 г., а лихвените проценти са стабилизирани.
Литва обаче става жертва на инфлацията си, която надвишава изискванията с 0,1 пункта до 2,7 на сто. Страната оспорва решението на Брюксел. Отправят се критики към ЕК, че си е затваряла очите пред сериозни отклонения от изискванията от страна на по-големи държави, докато малка страна като Литва се санкционира заради минимално несъответствие.
В момента еврозоната включва 12 страни: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Португалия, Финландия, Франция и Холандия. Кипър, Малта и Латвия са кандидати за 2008 г., Словакия – за 2009, Чехия и Унгария – за 2010 г.