„От май месец насам спредът между италианските и немски ценни книжа се увеличи значително. Доходността по италианските ценни книжа надмина 4%, като само допреди 3-4 месеца беше под 2%. Ръстът е голям, а ефектът върху други държави също ще е такъв", очаква финансистът.
Той поясни, че доходностите по българските книжа също се увеличиха още през февруари. „За да се обърне тенденцията, пазарът търси сериозен ангажимент от страна на ЕЦБ, подобен на този преди 10 години“, е мнението на Петко Вълков.
Финансистът предупреди, че някои от обсъжданите варианти пред ЕЦБ рискуват да предизвикат обратен ефект.
„Важен въпрос е какво точно ще се опита да направи, защото ако отвори отново фонда и започне да купува целеви емисии на държавни ценни книжа, това може да даде сигнал на пазара, че ЕЦБ няма достатъчно муниции и си го признава“, посочи Вълков. Той дори допусна, че такова решение може да предизвика допълнително разпродаване, при положение че пазарите бележат спад от -15 до -20% от началото на годината, включително пазарите на фиксирана доходност.
Вълков обърна внимание, че това се случва в момент на инфлация и бъдещо забавяне на реалния БВП на еврозоната, както и на енергийна криза след санкциите срещу Русия.
Защо Испания и Португалия успяха да намалят дълговете си? Ще успее ли ЕЦБ да отговори на очакванията на пазара? Ще спре ли Фед покачващата се инфлация? Има ли активи, които вървят нагоре в тези мечи времена? Ще влезе ли светът догодина в „мека рецесия“ под влияние на цените на петрола? Как ще се преструктурират пазарите на доставки на петрол? Защо страните от ОПЕК обещаха увеличаване на производството, но го правят с минимални темпове? Защо започнаха разпродажби на технологични акции и при търговците на дребно? Държат ли се антициклично цените на суровини и метали?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.