Японското правителство обяви намерението си да предложи на 15-те останали страни в Тихоокеанска Азия да основат заедно зона за свободна търговия по модела на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) и Европейския съюз, съобщи АФП.
Зоната ще включва Япония, Китай, Южна Корея, Индия, десетте страни от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) - Мианма, Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам, също както и Австралия и Нова Зеландия, са заявили от Министерството на икономиката и търговията.
Целта е да се ускори икономическата интеграция на Източна Азия, поясняват от институцията.
"Споразумението за икономическо партньорство в Източна Азия", което ще бъде официално представено в петък, ще обединява три милиарда души, или половината от населението на планетата.
Този огромен пазар ще има общ брутен вътрешен продукт в размер на 9,1 трлн. долара, което представлява една четвърт от световната икономика според данните за 2004 г.
Според експерти обаче идеята не е нова, била е лансирана много пъти през последните десетилетия и перспективите за осъществяването й са малки. Те припомнят, че Япония винаги е била най-големият противник на тези проекти.
Освен това сегашният план не включва Тайван, една от големите икономически сили в района, за да не бъде засегнат Китай, който счита острова за неразделна част от територията си.
Според всекидневника Yomiuri Shimbun инициативата на Токио е с основна цел да компенсира закъснението на страната спрямо Пекин и Сеул по отношение на споразуменията за свободна търговия с други страни от континента.
Засега Япония е подписала споразумения за свободна търговия само с три страни - Сингапур, Мексико и Малайзия. Принципни споразумения са постигнати с Тайланд и Филипините, а с Южна Корея, Индонезия, Чили и АСЕАН се водят преговори.
Китай вече е сключил споразумение с АСЕАН, а Южна Корея е постигнала принципно такова с организацията.