Той посочи, че „единият е добре познатият Виктор Орбан (премиерът на Унгария - бел. ред.) и другите са неговите съседи словаците, които засега, на този етап, излъчват двусмислени послания - страх ги е от Русия".
Според него България не е в тази група, но „отделно, в рамките на националния дебат, човек трябва да си направи анализ“.
Относно информацията за частично изтегляне на руски военни части от границите на Украйна и възможността това да е блъф, проф. Чуков цитира информация на сателитна американска фирма, проследила действията в региона с наблюдателна техника, от която се разбира за разполагане на гаубици – тежката артилерия на боева позиция срещу Украйна.
„Ситуацията около Украйна много прилича на тази през 1990 г. в Ирак и Кувейт", смята проф. Чуков. "През 1990 г. Саддам Хюсеин разхождаше своята армия из страната и в един момент я стовари на кувейтската граница и там я държа известно време, докато напомпи цените на нефта. Тогава цените скочиха неимоверно много. След това имаше неблагоразумието да влезе и да анексира Кувейт. Тогава, в Пустинна буря му се размина, но знаете след 13 години каква беше съдбата на Саддам Хюсеин.“
Чуков е на мнение, че руският президент Владимир Путин сега се опитва "да удари три заека". „Първо – да маргинализира Украйна, защото тя е убежището на всички антируски елементи на територията на бившия СССР или в самата Руска федерация. Киев се превърна в нещо като Истанбул за ислямистите“, каза той, но е категоричен, че засега не успява.
По думите на Чуков втората цел е да се разбие евроатлантическата солидарност, но смята, че Путин "постигна обратния ефект с изключение на Орбан, който прави много жалки изявления за човек, който претендира да е антикомунист".
Третата цел е свързана с макроикономическата ситуация. „Напрежението се появи през зимата, защото най-големият съюзник на Путин е студеното време. Той сега казва, че се оттегля, но започват маневри в Украйна и сирийски териториални води, за да кажат – „ето, погледнете ни колко сме могъщи".
На какво ниво е българската армия като въоръжаване и къде се позиционираме по рейтинговата система на Global Fight Power? Кое накара Саудитска Арабия да промени националния си празник? Каква е ролята на германския канцлер Олаф Шолц в разговорите с Русия? Ще се преориентира ли Русия към Китай? Очертава ли се нова ядрена сделка с Иран?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 2 години Какъв анализатор е този човек? Не виждам никакъв "анализ" в думите му. Само преповтаря пропагандата от ежедневниците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години На мен пък ми напомня ,ситуацията на Кипър и Турция 1974 отговор Сигнализирай за неуместен коментар