Управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард отново се възпротиви на пазарните залози за увеличение на лихвените проценти през 2022 г., след като опитите ѝ от миналата седмица не впечатлиха особено инвеститорите.
„В нашите бъдещи прогнози за лихвените проценти ясно сме посочили трите условия, които трябва да бъдат изпълнени, преди лихвите да започнат да растат“, каза тя в реч в Лисабон в сряда, цитирана от Bloomberg. „Въпреки настоящото увеличение на инфлацията прогнозата за нея в средносрочен план е да остане сподавена и така тези три условия е малко вероятно да бъдат изпълнени следващата година“, допълни тя.
След срещата на Управителния съвет на ЕЦБ миналата седмица Лагард определи очакванията на пазара за увеличение на лихвите като несъвместими със собствените анализи на централната банка и прогнозите ѝ. Тя не стигна до там да каже, че пазарът бърка заради споразумение с УС, че подобен ход би могъл да доведе до негативна обратна реакция.
Еврото поевтиня след коментара на Лагард, като минути преди 13:30 ч. то се разменя за 1,1584 щатски долара. Пазарите продължават да залагат, че първото увеличение от 10 базисни пункта на лихвите на ЕЦБ ще е до декември 2022 г.
Междувременно един от колегите на Лагард в Управителния съвет изрази малко по-песимистично виждане за инфлацията. Вероятността ускорението на ръста в цените да се засили се повишава, посочи членът на УС Бощян Васле.
Управителят на Словенската централна банка заяви, че цените в неговата страна „на практика следват същата тенденция, както в цялата еврозона“ и са предизвикани от растящите разходи за енергия и недостига на суровини.
Той обаче предупреди също така, че има все по-голям риск домакинствата да придадат трайност на по-високите цени и да ги тласнат дори още по-нагоре, настоявайки за увеличения на възнагражденията.
„Очаквам цените да се увеличат още до края на тази година и след това бавно да се коригират през 2022 г.“, каза Васле в интервю, цитиран от Bloomberg. „Но рисковете инфлацията да остане завишена за по-дълго растат, като не може да се изключи промяна в очакваните вторични ефекти на пазара на труда“, допълни той.
преди 3 години що пишеш глууупости? Кажи ми кога централните банкери са се грижили за гражданите... дай ми един пример от историята! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Накрая да не стане така Лагард да бъде линчувана на площата в Брюксел ,май натам отиват нещата .Тази бабичка защитава силно задлъжнелите икономики като Италия,Гърция,Франция и отделно крепи корпоративни интереси на гърба на всеки работещ гражданин или фирма на територията на ЕС .Не случайно вестник Билд в Германия написа статия за нея,осмивайки я и приписвайки вината и за това че тя изсмуква сметките на германците през инфлацията отговор Сигнализирай за неуместен коментар