"Винаги поскъпват валутите на държави, които очакват по-сериозен икономически растеж. Това е и случаят с долара в момента - въпреки проблеми като нивото на дълга на САЩ, виждаме че доходността по ДКЦ се увеличава", коментира той.
По думите на Благоев, пазарът на акции се оказа основният, който генерира доход, а американските индекси са с най-добро представяне през последната година.
"Съвсем логично интересът към долара и перспективите към този пазар до момента са, че той ще расте повече. Паричните потоци следват по-добрите възможности за възвращаемост", прогнозира експертът. –
Според него отварянето на лихвения диференциал между долара и еврото веднага пренасочва парични потоци към САЩ.
„Доларът поскъпна, или по-точно еврото рязко поевтиня, предимно заради кризата с газа и цените на тока през последните седмици, посочи Иво Благоев. –Очакванията на пазара бяха, че високите цени на енергията ще повлияят негативно на икономическия растеж, но Европейската централна банка е много далече от изтегляне на стимулите и повишаване на лихвените проценти.“
Поевтиняването на еврото може да има благотворно влияние, защото европейските компании ще са по-конкуренти, но енергийните ресурси още се котират в долари и това ще принесе ценова инфлация. Освен вербално да успокоява пазарите, ЕЦБ няма друг ход, смята Благоев.
Прогнозите за краткосрочна и временна инфлация на централните банки изглеждат все по-невъзможни, каза Благоев.
"Ефектът на бързото възстановяване на икономиката след рязкото спиране може би вече се изчерпва. Стимулите дадоха своя ефект, но доведоха до инфлация – нямаше как производството да бъде възстановено за толкова кратко време", смята експертът и отбеляза, че всички сценарии за бъдещи действия са с "относително еднаква тежест".
Според Благоев, най-добрият, но най-малко възможен вариант, е за приемлива инфлация до 5%-6%. „Но ако ЕЦБ реши да пази тавана от 2% инфлация с изтегляне на ликвидност или вдигане на лихвените проценти, това ще е пагубно за все още невъзстановилата се икономика“, предупреди той.
Какви са сценариите за развитие на макроикономическата среда. Може ли да има стагфлация? Какво ще бъде поведението на инвеститорите в близък и по-дългосрочен план? Ще изчисти ли инфлацията дисбалансите в дълга, които се получиха през последните десет години?
Повече за валутните пазари и очакванията за инфлацията може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.