Според него действията на Русия в Украйна с ескалация по границата са по-скоро опит за внасяне на смут в Киев и Вашингтон, отколкото прелюдия към конвенционален военен конфликт.
“Няма как от конвенционален военен конфликт нито Русия, нито Украйна да спечелят”, смята Табаков.
Той отбеляза, че “евентуалното облягане на такъв тип милитаристичен инструмент е възможно да се използва от Москва за получаването на отстъпки на дипломатическия фронт” - преди всичко от страна на Германия и Франция по отношение на казуса с Украйна.
Политологът обясни, че Русия държи нерешени конфликти между себе си и Украйна, защото по този начин прави членството на Киев в НАТО невъзможно.
“Това, което се случва в Украйна, спъва интеграцията на Киев в евроатлантическите структури”, посочи Табаков.
По думите му “Беларус и Украйна са не просто буфер срещу НАТО, но и буфер срещу демокрацията и западните практики”.
“Поради ниските културни граници между Русия и Беларус и Русия и Украйна всякакви западни практики като демокрацията, които могат да се установят в Минск или Киев, много лесно могат да бъдат ориентирани и в посока на самата Русия. Демокрацията в Русия е неудобство, затова страната използва тези две държави като буфери, анализира ситуацията Табаков. - Украйна все по-често е част от маневрите на НАТО и обученията в Черноморския регион, което също дразни Москва.”
Той коментира и причините за намесата в конфликта на турския президент Реджеп Ердоган.
“Все повече Турция и Украйна гледат на себе си като на партньори, които могат да задълбочат сътрудничеството си в контекста на руската доминация в региона на Черно море”, поясни експертът.
Друга тема, на която Табаков се спря, е напрежението между Иран и Израел след взрива в Натанц. Според него то е показателно за опитите на Тел Авив да докаже по недвусмислен начин, че Израел е против възстановяването под каквато и да е форма на ядрената сделка и завръщането на САЩ в нея.
Защо Украйна търси подкрепа при „мащабна военна ескалация“? Каква е причината за недоволството на Русия от американската намеса в Украйна? Добро ли е мирното Минско споразумение шест години по-късно? Ще бъдат ли възстановени преговорите по ядреното споразумение? Ще премахнат ли американците санкциите на Техеран?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.
преди 3 години Китайските бомбардировачи, с които заедно правят учения са по лиценз много стар, от времето на СССР. Новата електроника не променя планер и двигатели по същество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Путин пак ли е отишъл да се моли на китайския шеф да направят едно учение заедно, че лошите западняци пак настъпват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар