Цените на петрола се повишават на фона на оптимизма, че правителствените стимули в САЩ ще подкрепят световния икономически растеж, а търсенето на петрол намали опасенията, че подновените мерки заради пандемията на COVID-19 в световен мащаб могат да понижат разхода на гориво, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,84% до 55,21 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол повишават цената си с 0,17% до 52,51 долара.*
Инвеститорите са оптимистични относно търсенето в Китай, най-големия вносител на суров петрол в света, след като данните, публикувани в понеделник, показват, че добивът е нараснал с 3%, достигайки до нов рекорд през 2020 г. Китай е и единствената голяма икономика в света, която избегна свиването миналата година.
„Вчерашните данни от Китай бяха положителни за цените на петрола“, коментира Майкъл Маккарти, главен пазарен стратег в CMC Markets в Сидни.
Инвеститорите внимателно ще следят речта за встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Байдън в сряда за подробности относно пакета за помощ от 1,9 трилиона долара в страната.
Подобно на други класове активи, петролът получи подкрепа от стимулите в САЩ, обясни и анализаторът на OANDA за азиатско-тихоокеанските пазари Джефри Халей.
Цените на петрола са подкрепени и от допълнителните съкращения на доставките в Саудитска Арабия през следващите два месеца, които се очаква да намалят глобалните запаси с 1,1 милиона барела на ден през първото тримесечие, твърдят анализатори на ANZ.
Те изразиха опасения относно спада на продажбите на горива в Индия през януари от декември и нарастващите случаи на COVID-19 в Китай и Япония, които могат да намалят търсенето на петрол.
„В Европа и САЩ бавното поставяне на ваксините също поражда опасения, че възстановяването на търсенето ще остане слабо“, коментираха анализаторите.
*Информацията е актуална към 09:31 часа българско време