Той посочи, че за световната икономика е важно възстановяването на Китай и САЩ.
"Китай се представя добре по отношение на растежа си. САЩ са в предизборна кампания и несигурността е голяма", уточни проф. д-р Лангхамер.
Ученият отбеляза, че Германия все още е експортно ориентирана. „Тя, като отворен пазар, разчита на износа на индустриални машини. Вътрешното търсене, публичните услуги и частното потребление стават все по-важен фактор за икономическия растеж в страната", коментира главният експерт на IfW.
По думите му стабилното в момента евро е временна тенденция.
Проф. Ролф Лангхамер смята, че търговската система е в сериозна криза. „Възстановяването на стоките зависи от поведението на инвеститорите и потребителите, а услугите ще станат "лице в лице"", очаква икономическият анализатор.
По темата за проучването за универсалния базов доход в Германия Лангхамер информира, че дебатът е дългогодишен и представлява мащабно изследване. "Ще бъдат избрани 1500 души, 120 от тях ще получават 1200 евро на месец в продължение на три години, а останалите - 1380 евро, и ще играят ролята на контролна група", обясни той.
Целта на проучването според ученият е проследяване на евентуалните промени в икономическото и социалното поведение на въпросните участници, дали ще станат креативни и ще се грижат ли повече за доходите си. Той отчете и критиките от страна на германското правителство в тази посока.
Това проучване, допълва проф. д-р Лангхамер, съвпада с новото течение - наративна икономика.“
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.
преди 4 години Някой нещо разбра ли от горната статия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар