В понеделник щатските индекси регистрираха ръст, като технологичният Nasdaq добави 0.66% към стойността си до ниво от 2 241.67 пункта, което бе и най-високото му затваряне от близо четири години насам.
Повишение отбеляза и индексът Dow Jones, който се повиши с 0.5% до ниво от 10 820.28 пункта.
За повишението допринесоха прогнозите на Националната асоциация за бизнес и икономика (НАБИ), според които ръстът на БВП на САЩ се очаква да достигне 3.6% през тази и 3.3% през следващата година, независимо от високите енергийни цени и негативното влияние на преминалите през септември и октомври урагани.
Според тях стабилността на щатската икономика ще позволи на Fed да продължи с политиката си на „умерено“ повишение на лихвите в борбата му срещу инфлацията.
Прогнозата е за леко по-висок от досегашните предвиждания ръст на щатската икономика през тази година и леко по-нисък през следващата. За сравнение, през 2004 година щатската икономика отбеляза най-големия си от пет години насам растеж от 4.2%.
НАБИ прогнозира още, че равнището на безработица в САЩ, която през изминалата година възлизаше на 5.5%, ще се понижи до 5.1% през тази и ще е под нивото от 5% през следващата година.
До нов петгодишен максимум се повиши вчера и японският индекс Nikkei 225. Той приключи днешния ден с повишение от 0.2% до ниво от 14 708.32 пункта.
Силен спад отбелязаха обаче останалите азиатски индекси, като корейският KOSPI завърши деня със спад от 1.9% до ниво от 1 244.5 пункта, а тайванският претеглен индекс изгуби 0.7% от стойността си до 6 059.19 пункта.
Спадът на корейският индекс стана реалност след поевтиняването на компонента с най-голямо относително тегло в индекса - Samsung, чиито акции загубиха близо 2% от стойността си, както и след стартиралото поскъпване на петрола.