Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "В развитие", Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика.
"Гъвкавите и цифровизирани бизнеси ще успеят да са на първа линия в следкризисното възстановяване", прогнозира Георгиев.
Според него стратегията е ключов eлемент в случая, но засега не е широко приложена в голяма част от националната икономика. „Има мерки, но няма цялостна визия за след месец и година. Настоящият вакуум трябва да се използва в инвестиране на нови умения и знания", съветва икономистът.
Ясен Георгиев отбеляза, че прогнозираното от Международния валутен фонд синхронизирано икономическо забавяне беше ускорено от глобалната пандемия.
"В случая бързината на мерките е важна", посочи той, като обясни, че реализирането на мярката "60 на 40" и подкрепата по програмата "Иновации и конкурентоспособност" са се забавили. По думите му сега едва ли износът ще спомогне за възстановяването, както беше през 2008 година.
"У нас е важна платежоспособността на вътрешния пазар и въпросът как да се насърчи вътрешното потребление. Интересен е дебатът за диверсифицираната ДДС ставка. Единната ставка дава възможност за лесно и ефективно събиране на ДДС", подчерта изпълнителният директор на Института за икономическа политика.
Той обаче предупреди за риска от възникване на лобизъм.
"За да говорим за промяна на социално осигурителния и данъчен модел, опираме до въпроса за доверието в институциите", смята Георгиев.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.
преди 4 години МВФ казва, че колапса е по-голям от този предизвикан от Втората световна война - https://***.finanz.ru/novosti/aktsii/mvf-predskazal-mirovoy-ekonomike-poteri-bolshe-chem-vo-vtoroy-mirovoy-voyne-1029091034.колко време траеше възстановяването тогава? като се има впредвид, че тогава имаше Маршал. сега вече и източника на Маршал и той се нуждае от Маршал, ама кой ще му го даде. сетих се - печатниците! това е Новия План Маршал, печатайте пари, пък каквото ще да става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар