IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Санкциите на ЕС за сондажите на Турция в Кипър - причина за мигрантската криза?

Не трябва да парадираме с благоволението на Ердоган към нас, посочи Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин

20:34 | 04.03.20 г.
Санкциите на ЕС за сондажите на Турция в Кипър - причина за мигрантската криза?

Сондажите като Кутията на Пандора

По въпроса за газовите сондажи в Кипър от страна на Турция Димов обясни, че в този контекст Анкара е самотна и изолирана. "Срещу нея са Египет, ЕС, Гърция, Кипър, Израел, САЩ. Ние можем да постигнем диверсификация преди всичко на базата на източници през територията на Гърция", напомни дипломатът.

По-рано англоезичното издание на турския в. Нurriyet съобщи, че Турция закупува третия си сондажен кораб от Великобритания. Новината съобщи министърът на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез по време на срещата на върха за енергията и природните ресурси в Турция на 24 февруари.

“Турция закупи третия си сондажен кораб от Великобритания, който ще пристигне в Турция след няколко седмици, заяви",  той и посочи, че плавателният съд ще е позициониран в източната част на Средиземно море. "Корабът вероятно ще работи в Средиземно море, но може да изпратим един от нашите кораби в Черно море, където спряхме работата за дълго време”, допълни Димов.

След корабите "Фатих" и "Явуз", които вече проучват за въглеводороди в Източното Средиземноморие, и това създаде сериозно напрежение в региона, тъй като те действат в икономическата зона на Кипър, по-големият сондажен кораб "Сертао" вероятно ще бъде ориентиран към Черно море.

Турция е разработила средносрочна програма за проучване на нефт и газ, която ще продължи до 2023 г.

„Ние особено се опитахме да засилим търсенията си в моретата. В този контекст оборудвахме флота си с три модерни кораба. Целта ни е тези плавателни съдове за сондажи да пристигнат в Турция през март и да започнат сондажи през втората половина на тази година “, съобщи турският заместник-министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар. Той уточни, че Турция продължава преговорите за партньорство с чуждестранни нефтени и газови компании в регионите, в които провежда сондажи. В плановете на правителството е работата в Черно море да започне през втората половина на годината.

В геополитически план

По думите на Георги Димов генезисът на бежанската криза е ситуацията в Идлиб. “Намирането на трайно решение в случая е трайното разрешение на ситуацията с джихадистите, които са около 40 хиляди на брой, посочи той.

Дипломатът е на мнение, че мигрантите и бежанците се използват като коз от страна на турския президент Реджеп Ердоган. Влиянието му в Сирия не е достатъчно, не може да се мери с това на Русия. От друга страна, той е категоричен, че България не трябва да парадира, а да бъде по-скоро деликатна “по отношение на благоволението на Ердоган към нас в условията на бежанската вълна”.

"Ние играем в европейския отбор. Трябва да изискваме да се зачита нашият суверенитет, да има реципричност, взаимно уважение и ненамеса в нашите вътрешни работи", посочи той. "Сегашното управление в Турция определено е авторитарно, потъпкват се елементарни човешки права, затворите са пълни с журналисти. Националислямизмът е управляващата иделогия, което прави демокрацията уродлива", допълни дипломатът.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още