По думите му двете враждуващи страни в Либия не са самостоятелни играчи, зад тях има много сериозни сили, които имат интереси в този регион.
"Трябва да се постигне споразумение от сериозните играчи в сянка, за да се проектира то в самите либийски измерения", смята той.
Участниците в срещата на върха за Либия в Берлин се ангажираха да се придържат към оръжейното ембарго на ООН и да прекратят военната подкрепа за страните в конфликта. В допълнение се очаква засилване на международните усилия за наблюдение на ембаргото, става ясно от изявление на 16 държави и организации.
Димитър Гърдев даде пример с конфликт между Турция и Египет, който е бил предотвратен и допълни, че враждуващите страни имат сериозно намерение да си разпределят либийския нефт.
"Държавата е разделена на три – източната част, която се контролира от влиятелния генерал Халифа Хафтар, Триполи – от международно признатото правителство на Фаджис ал-Саррадж, и южната част – абсолютно неясна власт", посочи дипломатът.
Гърдев е на мнение, че Либия представлява голяма опасност в няколко направления – миграция, тероризъм и в енергийно отношение.
“Въпреки че правителството на Саррадж е признато, интересите на страните се провеждат от генерала", обобщи дипломатът и допълни, че Хафтар е човек с интересна биография. "Той играе с всички", коментира Гърдев.
Експертът посочи и още едно важно действие като резултат от договореностите.
"С този документ беше преодоляна една голяма опасност – а именно турският президент Реджеп Ердоган да сложи ръка на втория важен за Европа път – и енергиен, и бежански", убеден е Гърдев.
По думите му Турция не може да си позволи да се конфронтира с Русия в Либия заради Сирия.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.