Светът би бил по-добро място с повече жени в политиката. В това са убедени 34% от хората, които световната асоциация „Галъп интернешънъл“ анкетира всяка година, съобщава българският офис на социологическата агенция.
Проучването показва, че 17% са на обратното мнение, а 41% от запитаните смятат, че не би имало разлика. Останалите 8% се колебаят.
Повече българи са отговорили положително на въпроса: „Ако политиците бяха предимно жени, според Вас дали светът щеше да бъде по-добър, по-лош или същият?” Данните са обобщени от „Галъп интернешънъл“ специално за Българската национална телевизия, представени в предаването #Европа и рубриката „Къде сме ние“ на „По света и у нас“.
По света
Общественото мнение в Северна и Южна Америка отбелязва най-голяма разлика в полза на тези, които смятат, че повече жени в политиката ще имат положително влияние върху света.
Близкият изток и Северна Африка са единственият регион, в който респондентите като цяло посочват, че светът не би бил толкова добро място с повече жени в политиката, като опцията „по-лош” бележи минимално предимство пред опцията „по-добър“.
Докато възрастта и доходите имат малко влияние върху отговорите, религиозно-културната традиция има очевидно влияние. Полът също. При жените очакването, че светът ще бъде по-добър, ако политиците бяха предимно жени, е закономерно много по-силно.
Къде сме ние
Обществото в България изглежда по-толерантно към идеята жените да представляват по-голямата част от властта в света. В нашата страна 41% отговарят, че светът би бил по-добро място, ако политиците бяха преимуществено жени. 35% – избират опцията „ще бъде същият”, а 7% казват „по-лош”. 17% от анкетираните се колебаят или не отговарят.
Сериозната преднина на „по-добър” пред „по-лош” нарежда страната ни сред принципните поддръжници на идеята за повече жени в политиката.
Страната ни е и сред най-толерантните в региона. За сравнение, средно за Източна Европа делът на вярващите, че светът ще е по-добър с повече жени в политиката, надвишава този на смятащите, че ще е по-лош, с 15 процентни пункта. В България тази разлика е 34 процентни пункта.