Започнаха предсрочните парламентарни избори в Гърция, като избирателните секции в южната ни съседка стартираха работа в 7:00 ч. местно време.
Гласуването ще продължи до 19 ч., след което се очаква да бъдат съобщени първите данни от екзитполовете. До този момент на всички медии е забранено да съобщават предварителните оценки от социологическите проучвания.
На изборите може да гласува всеки гражданин, който има право на глас и е навършил 17-годишна възраст. По закон те са длъжни да гласуват, но не се налагат санкции за неизпълнението на това задължение. От задължително гласуване се освобождават навършилите 70 години и тези, които се намират извън страната в деня на изборите. Избиратели, които трябва да пътуват далеч за да участват в изборите, например от островите, получават тридневен отпуск, съобщава БТА.
До голяма степен изборите ще бъдат поле за изява главно на двамата основни претенденти - сегашният премиер Алексис Ципрас от партия СИРИЗА, който пое поста през 2015 г., и 51-годишният Кириакос Мицотакис от „Нова демокрация“.
Проучванията на общественото мнение дават преднина на партията на Мицотакис с до 10 процентни пункта, което би му осигурило абсолютно мнозинство в парламента, състоящ се от 300 места, пише Ройтерс.
През 2010 г. Гърция преживя една съсипваща финансова криза, при която страна многократно потърси за помощ Европейския съюз (ЕС).
„Гласоподавателите искат да знаят, че правителството може да даде на гърците по-добро бъдеще“, посочва Томас Геракис от статистическата агенция MARC. Според него някои от избирателите ще искат да накажат СИРИЗА за неизпълнените обещания, като гласуват за партията на Мицотакис.
Премиерът Ципрас беше критикуван и заради лошото управление по време на кризите, както и заради участието си в изключително непопулярното в Гърция споразумение със съседна Северна Македония.
Десетки души загинаха по време на опустошителните огнени стихии, които бяха обхванали през 2018 г. крайбрежието в Атика и докато Мицотакис се опитваше да утеши оцелелите, Ципрас остана извън обществените прожектори в продължение на няколко дни.
Гърция приключи последната си програма за корекция на икономиката през 2018 г., но остава под наблюдение от кредиторите, за да се гарантира, че няма да има бъдещо фискално отклонение. Въпреки че икономическият растеж се завърна в страната, нивото на безработица е най-високата в еврозоната - 18%.