Според германската централна банка (Бундесбанк) Германия е изградила огромни международни активи заради търговските си излишъци. В края на 2017 г. нетните задгранични активи възлизат на 1,8 трилиона евро и са надминати само от тези на Япония, се казва в най-новия месечен отчет на банката. Това съответства на 54% от брутния вътрешен продукт на Германия.
„Растящите нетни чуждестранни активи отразяват излишъка по текущата сметка на Германия през последните десет години", подчертава Бундесбанк. Това се дължи основно на факта, че Германия изнася много повече, отколкото внася. Само през първите десет месеца на тази година беше постигнат излишък от около 206 млрд. евро. Част от тези пари се инвестират в чужбина, предава DPA.
Европейската комисия, Международният валутен фонд и САЩ многократно критикуват остро тези огромни излишъци, защото те се компенсират от страните с дефицити. „Наистина германските чуждестранни активи са предимно еквивалент на чуждестранните пасиви в други части на света и по принцип може да допринесат за външни дисбаланси", признава Бундесбанк, но и подчертава: „Въпреки това германските външни претенции представляват само в една ограничена част безусловно задължения за плащане на партньорски страни. Чрез предоставянето на собствен капитал е по-вероятно Германия да засили международното споделяне на риска".
Бундесбанк не счита за твърде голямо въздействие на политиките за развитието на международната инвестиционна политика. „Възможностите на политиците отвъд определянето на рамковите условия да имат пряко влияние върху поведението за инвестициите и спестяванията на частните оператори, и по този начин да контролират активно чуждестранните инвестиции, са ограничени". Някои икономисти, от друга страна, препоръчват да се инвестира повече на местно равнище, за да се намали търговският излишък чрез по-голям внос.
Средната годишна обща възвръщаемост от всички германски чуждестранни инвестиции (с изключение на финансовите деривативи) възлиза според Бундесбанк през периода между 2008 и 2017 г. на 3,7%. Съществуват обаче ясни разлики между отделните класове активи. Преките инвестиции – като например във фабрики или административни сгради, достигат възвръщаемост от 5,2%, най-високата норма на възвръщаемост, следвани от облигациите (4,7 на сто), акциите (4,5) и други капиталови инвестиции и валутни резерви (2,2). По този начин германските чуждестранни инвестиции „в никакъв случай не са по-лоши от сравнимите инвестиции в Германия“, пояснява централната банка. В допълнение, рисковете, произтичащи от инвестициите в чужбина, могат да се управляват като цяло, твърди институцията.
преди 5 години мноо добре се разбира , ама ти си на друга честота ... на дойчовелевата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Бро, нищо не ти се разбира. От що, да си оригинален, излизаш неграмотен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Еми ако швабосите не слушат и си праат разни ми ти Северни Патоци, Сашеви ше им ги козат тия мангизи и готооо .... жми градо ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар