Още много работа остава да се свърши тази есен за постигане на конкретни резултати по търговското споразумение със САЩ, заяви европейският комисар за търговията Сесилия Малмстрьом.
Тя отправи това предупреждение в Twitter след днешната си среща в Брюксел с постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър, предава БТА.
Двамата ше се срещнат отново в края на септември, а през октомври ще има друга среща на експерти, които трябва да определят какви митнически и нетарифни бариери могат да бъдат премахнати.
След тези технически преговори американската администрация очаква конкретни резултати през ноември.
Двете страни не обявиха никакъв голям напредък, като Сесилия Малмстрьом беше уклончива относно съдържанието на разговорите.
В началото на юли президентът на САЩ Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер се ангажираха да работят съвместно за премахване на митата и нетарифните бариери, но без да се засяга сектора на автомобилните производители.
Работната група е натоварена да действа за осъществяването и очертанията на това споразумение. Преди две седмици ЕК заяви, че възнамерява да намали до нума митата и за автомобилите, при условие, че САЩ направят същото.
Доналд Тръмп отвърна в интервю пред Bloomberg, че предложението на ЕК не е достатъчно изгодно.
ЕС отказа категорично, за разлика от Вашингтон, да включи селското стопанство в преговорите за постигане на търговско споразумение.
Като знак за добра воля към американския президент от Брюксел обявиха желание за започване на нови преговори със САЩ, за да бъде уреден окончателно стария спор за американското говеждо месо с хормони.
Дискусиите нямат за цел да отменят европейската забрана за въпросното месо, а по-скоро да се види дали част от квотата за внос в ЕС множе да бъде дадена на САЩ, обясниха от комисията.
Доналд Тръмп изрази мнение, че САЩ са ощетени в търговския обмен с Европа. Той настоява Стария континент да отоври повече пазарите си за американските стоки, по-специално за онези от автомобилния и селкскостопанския сектор.
ЕС изтъкна и внезапното увеличаване още опрез юни на вноса на американска соя, което обаче няма нищо общо с водените преговори, добавя БТА.
Цената на произвежданата в САЩ соя се понижи, тъй като местните фермери търсят нови пазари, след като Пекин наложи високи ответни мита в отговор на въведените от Тръмп митнически налози върху китайски стоки.
Страните членки на ЕС са единни в подкрепата си за стратегията на ЕК, но гледат с недоверие на Доналд Тръмп, който очаква междинните избори през ноември.
Държавният глава на САЩ може да се изкуши отново да изтъкне протекционизма по време на кампанията, което би разбило крехкия мир с ЕС.
Заради подобен развой на събитията ЕК е подготвила и резервен план: тя състави списък с вносни американски стоки, които ще може да обложи с мита в отговор на евентуални подобни мерки от страна на Тръмп.