Германският канцлер Ангела Меркел заяви в събота, че Германия ще намали държавния дълг и ще инвестира в заетост и инфраструктура за разширяване на подема на икономиката и подготвянето й за възможна криза, предава Ройтерс.
В редовния си седмичен подкаст Меркел заяви, че правителството ще използва бюджета за 2019 г., който трябва да бъде обсъден в парламента идната седмица, за да инвестира в подпомагането на трайно безработни хора да се върнат на работа с цел постигане на пълна заетост до 2025 г.
Най-голямата икономика в Европа се радва на траен период на растеж, а безработицата е на ниво от около 5,2%.
Тази седмица икономическият институт Ifo повиши прогнозата си за растежа на германската икономика до 1,9% спрямо предвижданите преди това 1,8%, като се позова на по-доброто от очакванията представяне през първото полугодие.
Но публикувани тази седмица икономически данни показаха, че индустрията е засегната от протекционистичните търговски политики на американския президент Доналд Тръмп.
Меркел заяви, позовавайки се на „много добрите приходи от данъци“ тази година, че правителството й планира да инвестира в пътища, жп линии и дигитална инфраструктура, както и в намаляване на дълговото бреме на Германия до 60% от брутния вътрешен продукт спрямо 64% миналата година.
„Работим за времена, когато икономиката може да не се представя толкова добре, като инвестираме и така създаваме условията да имаме икономическо възстановяване колкото се може по-дълго“, отбеляза канцлерът.
Списание Der Spiegel съобщи, позовавайки се на данни на финансовото министерство, че само през първото полугодие на тази година правителството е постигнало бюджетен излишък от над 10 млрд. евро (11,55 млрд. долара).
Излишъкът означава, че финансовият министър Олаф Шолц няма нужда да прибягва до средства от резерва за финансиране на жилищната политика и предлагането на уроци по немски език за бежанци, съобщава Spiegel.
Фондът разполага с 24 млрд. евро, а планираният бюджет позволява на Шолц да използва 1,6 млрд. евро от него тази година. Излишъкът обаче означава, че няма да му се наложи, допълва списанието.
преди 6 години Значи всеки път когато едно правителство започне да създава заетост със субсидии на работни места тогава може да наблюдаваме само увеличаване на държавния дълг, а не намаляването му. България опита да създава заетост по този начин от 1944-1989 и експериментът завърши със фалит. Явно Германия не е фалирала отдавна и е крайно време за първия дефолт за 21 век след 4-та дефолт-а за 20-ти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Намаляването на дълга е супер, но в инфраструктура е по-добре да се инвестира по време на криза. А може и да се намалят данъците, така ще останат повече пари в хората!Но кой съм аз за да давам ъкъл на Меркел;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Доверявам се единствено на Алтернатива Файненшъл за инвестиции! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Интересно ми е защото аз съм може би природно ***,как хем ще намалиш дълга на държавата си,хем ще правиш инфраструктура?Това винаги е за сметка на някакви привилегии нахората - заплати и социални придобивки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар